Mistrzostwa WTA: Lucie Safarova wciąż bez zwycięstwa nad Petrą Kvitovą

Petra Kvitova po raz ósmy w karierze pokonała Lucie Safarovą. Czeszki spotkały się w meczu Grupy Białej Mistrzostw WTA w Singapurze.

W Grupie Białej znalazły się trzy leworęczne tenisistki, w tym dwukrotna mistrzyni Wimbledonu Petra Kvitova i finalistka Rolanda Garrosa Lucie Safarova. W środę obie Czeszki spotkały się po raz ósmy. Podobnie jak w siedmiu poprzednich konfrontacjach górą była Kvitová, która zwyciężyła 7:5, 7:5. Šafářová pozostaje bez wygranego seta w turnieju, ale nie straciła jeszcze szans na wyjście z grupy. Stało się tak dzięki zwycięstwu Garbine Muguruzy z Andżeliką Kerber w drugim środowym meczu.

W drugim i szóstym gemie 28-letnia Šafářová od 15-30 zdobyła trzy punkty. Kvitová w pięciu pierwszych serwisowych gemach przegrała łącznie cztery piłki. Przy 5:5 dwukrotna mistrzyni Wimbledonu odparła break pointa kombinacją dwóch krosów, forhendowego i bekhendowego. W 12. gemie Šafářová od 40-15 straciła trzy punkty. 25-letnia Kvitová zmarnowała piłkę setową pakując return w siatkę. Uzyskała jednak drugą i wykorzystała ją odwrotnym krosem forhendowym.

Cztery świetne returny dały Šafářovej przełamanie w pierwszym i trzecim gemie II seta. Nie zdołała podwyższyć na 4:0, oddała podanie pakując bekhend w siatkę. Genialnym minięciem forhendowym po krosie Kvitová uzyskała break pointa na 3:3. Do przełamania doszło, gdy finalistka tegorocznego Rolanda Garrosa wpakowała piłkę w siatkę. Šafářová miała okazję na 4:3, ale wyrzuciła return. W ósmym gemie odparła pierwszego break pointa asem, a drugiego nadzwyczajnym forhendem po linii. Kvitová była dwa punkty od meczu. Šafářová od 40-0 straciła trzy punkty, ale dwa świetne serwisy pozwoliły jej wyrównać na 5:5. Głębokim returnem wymuszającym błąd dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zakończyła mecz w 12. gemie.

Statystyki meczu Petra Kvitová - Lucie Šafářová Statystyki meczu Petra Kvitová - Lucie Šafářová

Grająca wszystkie piłki z pełną mocą, schematyczna Šafářová ponownie nie potrafiła znaleźć sposobu na Kvitovą. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu na tle młodszej rodaczki była tenisistką sprytniejszą. Zmieniała kierunki i była bardziej regularna. Šafářovą zawiódł return. Na początku II seta zagrała kilka fantastycznych piłek i prowadziła 3:0, ale to był jedyny fragment bardzo skutecznej gry w jej wykonaniu. W przekroju całego meczu tenisistką lepiej serwującą i returnującą oraz skuteczniejszą w atakach z głębi kortu była mieszająca piłki po ciasnym krosie i po linii Kvitová.

W trwającym godzinę i 47 minut spotkaniu Kvitová zaserwowała pięć asów i zdobyła 36 z 48 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Dwa razy dała się przełamać, a sama wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu naliczono 25 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Šafářová miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.