Garbine Muguruza niemal pewna półfinału - możliwe scenariusze w Grupie Białej Mistrzostw WTA

Po dwóch kolejkach spotkań w Grupie Białej odbywających się w Singapurze Mistrzostw WTA niemal pewna awansu do półfinału jest Garbine Muguruza. W grze pozostają jeszcze wszystkie tenisistki.

Rozstawiona z numerem drugim w Masters Garbine Muguruza bez straty seta zwyciężyła Lucie Šafářovą i Andżelikę Kerber, dlatego w tabeli Grupy Białej w pełni zasłużenie zajmuje pierwszą pozycję. W piątek przeciwniczką Hiszpanki będzie Petra Kvitova, triumfatorka Mistrzostw WTA z 2011 roku. Czeszka potrzebuje dwusetowego zwycięstwa nad tenisistką z Barcelony, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kwalifikacji do dalszej fazy.

Tabela Grupy Białej:

M Zawodniczka Mecze Zw. Sety % setów Gemy % gemów
1Garbiñe Muguruza224-010025-1760
2Andżelika Kerber212-25021-2051
3Petra Kvitová212-25022-2349
4Lucie Šafářová200-4019-2741

Najbardziej prawdopodobny wydaje się oczywiście scenariusz, według którego do półfinału awansują Muguruza i Andżelika Kerber. Niemka w ostatnim meczu fazy grupowej spotka się z Lucie Safarovą i jeśli zwycięży, to będzie miała bardzo duże szanse na zajęcie drugiego miejsca.

Piątkowa przeciwniczka Niemki zachowała jeszcze cień nadziei, ale musiałaby wysoko pokonać w dwóch setach Kerber oraz liczyć na dotkliwą porażkę Kvitovej. Będzie to z pewnością trudne do wykonania, ponieważ Šafářová dopiero co wróciła do tenisa po dłuższej chorobie i nie jest obecnie w najwyższej formie.

Istnieje jeszcze cień szansy, że w półfinale zabraknie Muguruzy. Aby tak się stało, Hiszpanka musiałaby wysoko przegrać z Kvitovą, a Kerber pokonać Šafářovą 2-0 w setach. Wówczas o kolejności miejsc 1-3 zadecydowałby procent wygranych gemów, bez udziału Šafářovej, która w takim przypadku miałaby na koncie trzy porażki.

Możliwe scenariusze w Grupie Białej:

<strong>Kvitová w dwóch setach</strong> <strong>Kvitová w trzech setach</strong> <strong>Muguruza w dwóch setach</strong> <strong>Muguruza w trzech setach</strong>
Kerber w dwóch setach%gemów, Šafářová bez szansMuguruza i KerberMuguruza i KerberMuguruza i Kerber
Kerber w trzech setachKvitová i MuguruzaMuguruza i KerberMuguruza i KerberMuguruza i Kerber
Šafářová w dwóch setachKvitová i MuguruzaKvitová i MuguruzaMuguruza i %gemówMuguruza i Kvitová
Šafářová w trzech setachKvitová i MuguruzaKvitová i MuguruzaMuguruza i KerberMuguruza i Kerber

W piątek wyłonione również zostaną dwie pary, które awansują do półfinału debla z Grupy Czerwonej. Tylko katastrofa może odebrać ten przywilej najlepszym obecnie na świecie Martinie Hingis i Sanii Mirzy. O drugie miejsce premiowane awansem powinny powalczyć Andrea Hlavackova i Lucie Hradecka oraz Tímea Babos i Kristina Mladenović, które mają na koncie po jednym zwycięstwie. Cień szansy zachowały jeszcze Raquel Kops-Jones i Abigail Spears, ale Amerykanki musiałyby rozgromić w piątek Czeszki i liczyć na wysokie zwycięstwo Hingis i Mirzy.

Możliwe scenariusze w Grupie Czerwonej:

<strong>Hin / Mir w dwóch setach</strong> <strong>Hin / Mir w trzech setach</strong> <strong>Bab / Mla w dwóch setach</strong> <strong>Bab / Mla w trzech setach</strong>
Hla / Hra w dwóch setachHin / Mir i Hla / HraHin / Mir i Hla / Hra%gemów, Kop i Spe bez szansHin / Mir i Hla / Hra
Hla / Hra w trzech setachHin / Mir i Hla / HraHin / Mir i Hla / HraBab / Mla i Hin / MirHin / Mir i Hla / Hra
Kop / Spe w dwóch setachHin / Mir i %gemówHin / Mir i Bab / MlaBab / Mla i Hin / MirBab / Mla i Hin / Mir
Kop / Spe w trzech setachHin / Mir i Hla / HraHin / Mir i Hla / HraBab / Mla i Hin / MirBab / Mla i Hin / Mir
Które tenisistki awansują do półfinału z Grupy Białej?