ATP Paryż: Jerzy Janowicz odpadł w kwalifikacjach, ale ma jeszcze cień szansy na główną drabinkę

Jerzy Janowicz prawdopodobnie nie wystąpi w głównej drabince turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu. W decydującym meczu kwalifikacji łodzianin przegrał w trzech setach z Aljazem Bedene.

Marcin Motyka

Przed trzema laty w Paryżu Jerzy Janowicz przeszedł eliminacje, po czym w kapitalnym stylu doszedł do finału, pokonując po drodze m.in. Andy'ego Murraya, Janko Tipsarevicia czy Marina Cilicia. W tym roku powtórki z tych pięknych chwil prawdopodobnie nie będzie. W finale kwalifikacji Polak przegrał z reprezentującym Wielką Brytanię Słoweńcem Aljazem Bedene.

Pierwszego seta Janowicz wygrał w tie breaku 7-3. W drugim lepszy był Bedene, który dwukrotnie przełamał serwis łodzianina i zwyciężył 6:2. W trzeciej partii Brytyjczyk wyszedł na prowadzenie 5:2, ale Polak zdołał wyrównać na 5:5. Ostatnie słowo należało jednak do tenisisty z Londynu. Bedene utrzymał swój serwis na 6:5, a w następnym gemie wywalczył przełamanie i zakończył cały mecz.

W ciągu dwóch godzin Janowicz zaserwował 10 asów (Bedene 19), cztery razy został przełamany, wykorzystał jednego z dwóch break pointów i łącznie zdobył 84 punkty, aż o 18 mniej od Brytyjczyka.

W I rundzie głównej drabinki BNP Paribas Masters Bedene trafił na Marcela Granollersa, który także przebijał się przez eliminacje. Lepszy z tej pary w kolejnej fazie zmierzy się z oznaczonym numerem 13. Johnem Isnerem. Prócz Brytyjczyka i Hiszpana kwalifikacje przeszli także Lukas Rosol, Pablo Carreno, Edouard Roger-Vasselin i Dusan Lajović.

Janowicz ma jeszcze cień szansy, aby zagrać w głównej drabince. Aby tak się stało, z turnieju musi wycofać się jeden tenisista, bo Polak zajmuje pierwsze miejsce na tzw. liście oczekujących. Z tej furtki skorzystał Tejmuraz Gabaszwili, który w kwalifikacjach przegrał z Rosolem, ale wszedł do turnieju, bowiem z występu zrezygnował Philipp Kohlschreiber.