Środa kluczowym dniem dla Marcina Matkowskiego i Nenada Zimonjicia

Jak to podczas kończącego sezon Masters bywa, każdy wygrany gem, set i mecz może mieć znaczenie przy ustalaniu końcowej kolejności w grupie. W środę ważny sprawdzian czeka Marcina Matkowskiego i partnerującego mu Nenada Zimonjicia.

Rafał Smoliński

Po pierwszej kolejce spotkań w Grupie B, która nazwana została na cześć Petera Fleminga i Johna McEnroe'a, na premiowanych awansem do półfinału pozycjach znajdują się faworyci. Oznaczeni drugim numerem Jean-Julien Rojer i Horia Tecau z łatwością poradzili sobie w poniedziałek z Marcinem Matkowskim i Nenadem Zimonjiciem, zwyciężając 6:2, 6:4. Problemy mieli grający z "trójką" Ivan Dodig i Marcelo Melo, ale Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut nie wykorzystali dwóch meczboli i przegrali ostatecznie 6:3, 6:7(4), 7-10.

Tabela Grupy B

M Zawodnicy Mecze Zw. Sety % setów Gemy % gemów
1 Jean-Julien Rojer i Horia Tecău 1 1 2-0 100 12-6 67
2 Ivan Dodig i Marcelo Melo 1 1 2-1 67 11-12 48
3 Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut 1 0 1-2 33 12-11 52
4 Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić 1 0 0-2 0 6-12 33

Ponieważ Matkowski i Zimonjić z bilansem setów 0-2 zajmują aktualnie ostatnie miejsce w grupie, nie mogą sobie pozwolić na drugą taką wpadkę. Środowa porażka w stosunku 0-2 w starciu z Francuzami sprawi, że szczecinianin i jego partner stracą szanse na awans do dalszej fazy. Polak i Serb zajmą na pewno ostatnie miejsce w grupie, jeśli przegrają, a Dodig i Melo zwyciężą w sesji wieczornej Rojera i Tecăua.

Najlepszy polski deblista i jego partner zachowają szanse na awans do półfinału w przypadku porażki 1-2 w setach. Oczywiście przy założeniu, że w środowej sesji wieczornej zatriumfują Rojer i Tecău. Wówczas jednak Matkowski i Zimonjić będą musieli wysoko pokonać w piątek Dodiga i Melo oraz liczyć na wsparcie Holendra i Rumuna.

Matkowski miał zatem rację, mówiąc po poniedziałkowym meczu, że razem z Zimonjiciem nie mogą sobie już pozwolić na żadną porażkę. Dwa zwycięstwa, najlepiej bez straty seta, powinny wystarczyć do awansu do półfinału. Ponieważ polsko-serbska para zdobyła w pierwszym meczu zaledwie sześć gemów, powinna się także zatroszczyć o to, aby odnieść dwie imponujące wygrane. Dokonać tego łatwo jednak nie będzie.

Podczas gdy Polak i Serb powalczą w środę o zachowanie nadziei, dwie pary staną przed szansą awansu do półfinału. Rojer i Tecău mogą tego dokonać nawet bez oglądania się na to, co zrobią rywale, ale muszą pokonać 2-0 w setach Dodiga i Melo. Chorwat i Brazylijczyk także będą mieli w środę swoją szansę, lecz warunkiem koniecznym będzie zwycięstwo w sesji dziennej Herberta i Mahuta nad Matkowskim i Zimonjiciem.

Rojer i Tecău oraz Dodig i Melo staną w środę przed szansą na awans do półfinału londyńskiego Masters. Oto możliwe scenariusze:

1) Jeśli Rojer i Tecău pokonają Dodiga i Melo w dwóch setach, to awansują do półfinału.
2) Jeśli Rojer i Tecău pokonają Dodiga i Melo, a Matkowski i Zimonjić zwyciężą Herberta i Mahuta, to Holender i Rumun awansują do półfinału z pierwszego miejsca i Francuzi stracą szanse na wyjście z grupy.
3) Jeśli Dodig i Melo pokonają Rojera i Tecăua, a Herbert i Mahut zwyciężą Matkowskiego i Zimonjicia, to Chorwat i Brazylijczyk awansują do półfinału z pierwszego miejsca i polsko-serbska para straci szanse na wyjście z grupy.

Plan gier Grupy B Finałów ATP World Tour:

środa, 18 listopada

Pierre-Hugues Herbert (Francja, 6) / Nicolas Mahut (Francja, 6) - Marcin Matkowski (Polska, 7) / Nenad Zimonjić (Serbia, 7) godz. 13:00

Jean-Julien Rojer (Holandia, 2) / Horia Tecău (Rumunia, 2) - Ivan Dodig (Chorwacja, 3) / Marcelo Melo (Brazylia, 3) godz. 19:00