Finały ATP World Tour: Rojer i Tecau w półfinale. Matematyczne szanse Matkowskiego i Zimonjicia

Jean-Julien Rojer i Horia Tecau pokonali w dwóch setach duet Ivan Dodig/Marcelo Melo. Dzięki triumfowi Holendra i Rumuna matematyczne szanse na awans do półfinału w Londynie zachowali Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić.

Karolina Konstańczak

Jean-Julien Rojer i Horia Tecau, triumfatorzy tegorocznych zmagań deblowych na kortach Wimbledonu, zostali rozstawieniu w Londynie z numerem drugim. Holender i Rumun w meczu otwarcia wygrali w dwóch setach z Marcinem Matkowskim i Nenadem Zimonjiciem. W środę natomiast zmierzyli się z duetem, który również nie poniósł wcześniej porażki.

Ivan Dodig i Marcelo Melo, zwycięzcy tegorocznego Rolanda Garrosa, w ubiegłym sezonie awansowali do finału w Londynie, jednak przegrali po bardzo wyrównanym boju z braćmi Bryanami. W swoim pierwszym meczu w obecnej edycji Chorwat i Brazylijczyk obronili dwa meczbole i pokonali parę Pierre-Hugues Herbert / Nicolas Mahut.

Rojer i Tecau już w trzecim gemie wypracowali sobie dwa break pointy. Para rozstawiona z numerem drugim wykorzystała pierwszą okazję po pewnym zamknięciu akcji przy siatce przez Holendra. Przełamanie serwisu Marcelo Melo okazała się decydującym momentem całej partii, bowiem od tej chwili oba duety pewnie utrzymywały własne podania. Chorwat i Brazylijczyk zdecydowanie najbliżsi szczęścia byli przy stanie 5:4 dla rywali, ponieważ świetnymi returnami popisywał się Dodig i na tablicy wyników pojawił się rezultat 30-30. Na nic się to jednak zdało, bo po 33 minutach Rojer i Tecau triumfowali 6:4.

Drugi set rozpoczął się identycznie, co poprzedni, bowiem Holender i Rumun znów wypracowali sobie dwie okazje na przełamanie przy podaniu Melo. Rojer świetnie zachował się przy siatce i oboje zacisnęli mocno pięści, obejmując prowadzenie 2:1. Triumfatorzy tegorocznego Rolanda Garrosa nie zamierzali się poddać i w samej końcówce doczekali się szans powrotnych. Gdy Tecau serwował, aby zamknąć mecz, Chorwat i Brazylijczyk wypracowali sobie dwa break pointy. Pierwszego nie wykorzystali, jednak drugi, będący również meczbolem dla oponentów, zamienili na punkt, wyrównując tym samym stan w drugiej odsłonie na 5:5. Finalnie o losach seta zadecydował tie break, w którym lepsi okazali się Rojer i Tecau.

Dzięki dwusetowemu triumfowi Rojer i Tecau zapewnili sobie miejsce w półfinale turnieju kończącego sezon. Matematyczne szanse na awans do najlepszej "czwórki" zachowali natomiast Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 7 mln dolarów
środa, 18 listopada

GRA PODWÓJNA

Grupa B (Peter Fleming, John McEnroe):

Jean-Julien Rojer (Holandia, 2) / Horia Tecău (Rumunia, 2) - Ivan Dodig (Chorwacja, 3) / Marcelo Melo (Brazylia, 3) 6:4, 7:6(3)

Wyniki i tabele Finałów ATP World Tour

Czy Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić awansują do półfinału turnieju w Londynie?