ATP Brisbane: Trzy sety Federera z Dimitrowem, wielkie zwycięstwa Thiema i Tomicia

Roger Federer w trzech setach wygrał z Grigorem Dimitrowem i awansował do półfinału turnieju ATP w Brisbane. Wartościowe zwycięstwa odnieśli w piątek Dominic Thiem i Bernard Tomic. Austriak pokonał Marina Cilicia, a Australijczyk Keia Nishikoriego.

Marcin Motyka
PAP/EPA / DAVE HUNT

Ci, którzy oczekiwali świetnego widowiska, z pewnością się nie zawiedli. W ćwierćfinale turnieju ATP w Brisbane Roger Federer i Grigor Dimitrow pokazali wspaniały tenis. Mecz był pełen urozmaiconych wymian i wspaniałych akcji z obu stron. Obaj postawili na atak i kiedy nadarzała się okazja, ruszali do siatki. Do niespodzianki jednak nie doszło. Bułgar wprawdzie pierwszy raz w czwartej konfrontacji wygrał seta ze Szwajcarem, ale to Federer zakończył spotkanie jako zwycięzca.

Pierwszą partię Federer wygrał 6:4, decydujące przełamanie uzyskując w dziesiątym gemie. W drugiej Dimitrow wyszedł na prowadzenie 5:2, ale Szwajcar wyrównał na 5:5. Ostatecznie o losach tej odsłony decydować musiał tie break, w którym Bułgar zwyciężył 7-4. Trzeciego seta lepiej rozpoczął Federer i już w piątym gemie wywalczył przełamanie. Dimitrow walczył dzielnie, w dziewiątym obronił trzy piłki meczowe, ale nie był w stanie odrobić strat. Broniący tytułu Federer był niemal bezbłędny przy własnym serwisie i triumfował w rozstrzygającej odsłonie 6:4.

- Spodziewałem się, że to będzie trudny i ekscytujący mecz. W drugim secie odrobiłem stratę, ale on zasłużył na zwycięstwo w tie breaku. Trzecia partia była bardzo wyrównana. Nie zakończyłem tego meczu w pięknym stylu, ale i tak jestem zadowolony. Grigor to wspaniały tenisista, który gra urozmaicony tenis. Przyszłość jest przed nim - powiedział 34-latek z Bazylei.

Federer, który w piątkowym pojedynku zapisał na swoim koncie siedem asów, trzy przełamania, 28 zagrań kończących i 26 niewymuszonych błędów, w półfinale zagra z Dominikiem Thiemem. - To jeden z najmocniej grających jednoręcznym bekhendem tenisistów na świecie. Trenowałem z nim w zeszłym roku w Szwajcarii i byłem pod wrażeniem - ocenił Maestro.

Thiem w piątek odniósł jedno z najbardziej wartościowych zwycięstw w karierze. 22-latek Austriak pokonał 2:6, 7:6(4), 6:4 13. tenisistę świata, Marina Cilicia. - To był dla mnie wielki test. Uważam, że zagrałem dobrze. W pierwszym secie zostałem przez niego zniszczony, ale wygrałem i jestem z tego powodu bardzo zadowolony - powiedział Thiem, dla którego to największe zwycięstwo od maja 2014 roku, kiedy w Madrycie ograł Stana Wawrinkę, wówczas trzeciego gracza globu.

Bardzo cenne i wartościowe zwycięstwo wywalczył również Bernard Tomic. Australijczyk w trzech setach wygrał z ósmym zawodnikiem świata, Keiem Nishikorim, odnosząc swoje siódme w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 10 rankingu ATP. - To był dla mnie bardzo ważny mecz i jestem zadowolony z poziomu, jaki zaprezentowałem. Kei w swojej niedługiej karierze osiągnął już niesamowite rzeczy, więc cieszę się, że pokonałem go. Na korcie czuję się bardzo pewnie. Ostatni rok, który zakończyłem w Top 20, dał mi zastrzyk energii - mówił reprezentant gospodarzy.

W 1/2 finału Tomic zmierzy się z zeszłorocznym finalistą Brisbane International, Milosem Raoniciem. Kanadyjczyk zatrzymał rewelację turnieju, Lucasa Pouille'a, wygrywając 6:4, 6:4. W ciągu 67 minut gry Raonić zaserwował 12 asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 27 z 29 rozegranych punktów oraz wykorzystał trzy z ośmiu break pointów.

Brisbane International , Brisbane (Australia)