WTA Sydney: Swietłana Kuzniecowa lepsza od Simony Halep, krecz Belindy Bencić

Rumunka Simona Halep uległa Rosjance Swietłanie Kuzniecowej w półfinale turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w Sydney.

W czwartek półfinały zostały przerwane z powodu deszczu i wznowiono je dzień później. Swietłana Kuzniecowa (WTA 25) pokonała 7:6(5), 4:6, 6:3 Simonę Halep (WTA 2). W pierwszym secie Rumunka z 2:4 wyszła na 5:4 i przy takim stanie mecz został w czwartek przerwany. W 10. gemie Rosjanka odparła trzy piłki setowe przy 0-40 i była górą w tie breaku, w którym na 12 punktów tylko jeden padł łupem tenisistki serwującej. Druga partia rozpoczęła się od trzech gemów dla zawodniczki returnującej. Dwa razy podanie oddała Halep i do końca nie była w stanie odrobić straty. W decydującej odsłonie nastąpiło jedno przełamanie. Kuzniecowa zaliczyła je na 4:2.

W trwającym dwie godziny i 45 minuty spotkaniu obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Halep zdobyła o cztery punkty więcej od Kuzniecowej (109-104), ale pożegnała się z turniejem. Obie zawodniczki miały ujemny bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów: Rumunka -6 (31-37), a Rosjanka -16 (31-47).

Kuzniecowa wyrównała na 3-3 bilans meczów z Halep. Była to ich pierwsza konfrontacja w Australii. W finale Rosjanka zagra z Monica Puig (WTA 94). Portorykanka prowadziła z Belinda Bencić (WTA 14) 4:0 i 15-0, gdy w czwartek mecz został przerwany przez deszcz. Dzień później Szwajcarka przegrała siedem kolejnych punktów i skreczowała. Wyjaśniła, że źle się czuła od rana. Wyszła na kort, ale nie była w stanie kontynuować gry.

Kuzniecowa awansowała do 37. singlowego finału w głównym cyklu i powalczy o 16. tytuł. Największe triumfy Rosjanka święciła w US Open 2004 i Rolandzie Garrosie 2009. Puig do tej pory wystąpiła w jednym finale. Dwa lata temu wygrała turniej w Strasburgu. Portorykanka zmierzy się z Kuzniecową po raz pierwszy.

W piątek finalistki wyjdą na kort jeszcze raz. Mecz o tytuł zaplanowano na godzinę 9:30 czasu polskiego. Następnie odbędzie się jeszcze finał debla, w którym niepokonane od 29 meczów Martina Hingis i Sania Mirza zagrają z Kristiną Mladenović i Caroline Garcią.

Apia International Sydney, Sydney (Australia)