33-letnia obecnie Justine Henin w ciągu swojej zawodowej kariery wywalczyła 43 tytuły WTA w singlu, w tym siedem wielkoszlemowych. Belgijka aż czterokrotnie triumfowała na kortach Rolanda Garrosa (2003, 2005, 2006, 2007), dwukrotnie w US Open (2003, 2007) i raz w Australian Open (2004). Nie sięgnęła po tytuł tylko na trawnikach Wimbledonu, na których grała w finale w 2001 i 2006 roku.
- To dla mnie wielki zaszczyt. Od piątego roku życia marzyłam o tym, by być wielką mistrzynią. Wszystko, czego później doświadczyłam, zwycięstwa w Wielkim Szlemie i emocje są teraz ważnymi elementami mojego życia. Być częścią Tenisowej Galerii Sław świadczy o tym, że moje osiągnięcia zostaną zapamiętane na zawsze, dlatego jest to coś wyjątkowego - powiedziała Henin, była liderka rankingu WTA, która aktualnie jest konsultantką ukraińskiej tenisistki Eliny Switoliny.
Marat Safin był zaskoczony przyjęciem do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław. Rosjanin spodziewał się, że przed nim zaszczytu tego dostąpi jego wielki rodak, Jewgienij Kafielnikow. - Jestem bardzo szczęśliwy i pragnę podziękować wszystkim, którzy pomagali mi w trakcie mojej tenisowej kariery. Znaleźć się w Galerii Sław to marzenie każdego sportowca. Jestem bardzo zaszczycony i dumny, że mogę reprezentować rosyjski tenis w gronie największych mistrzów - wyznał Safin.
Urodzony w Moskwie 36-latek był numerem jeden światowego rankingu przez dziewięć tygodni. W głównym cyklu wywalczył 15 tytułów w singlu oraz dwa w deblu. Największymi triumfami Rosjanina były zwycięstwa w US Open 2000 i w Australian Open 2005.
Do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław zostaną również w lipcu pośmiertnie przyjęci tenisiści, którzy odnosili wielkie sukcesy w erze amatorskiej. Francuz Yvon Petra był pierwszym powojennym mistrzem Wimbledonu (1946). Natomiast Brytyjka Margaret Scriven dwukrotnie wygrała wielkoszlemowy turniej rozgrywany w Paryżu (1933, 1934).
Zobacz wideo: E-sport zyskuje popularność. Niedługo Polska będzie jak Azja?