Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Maria Szarapowa może uniknąć kary

Przyłapana na stosowaniu meldonium Maria Szarapowa może uniknąć kary. To samo dotyczy wszystkich 158 sportowców, u których stwierdzono zażywanie tego środka.
Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Maria Szarapowa przyznaje się do stosowania dopingu podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej PAP/EPA / MIKE NELSON / Maria Szarapowa przyznaje się do stosowania dopingu podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej

O meldonium głośno zrobiło się w marcu, kiedy na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Maria Szarapowa przyznała się do jego stosowania. Środek ten jest zakazany od 1 stycznia 2016 roku, dlatego z dniem 12 marca rosyjska tenisistka została tymczasowo zawieszona do czasu wyjaśnienia sprawy.

Producent meldonium, łotewska firma Grindeks, od początku informowała, że lek ten nie ma nic wspólnego ze zwiększaniem sprawności fizycznej sportowców, a do tego jego całkowite wyeliminowanie z organizmu może trwać miesiącami.

- Jeśli serce pracuje bardzo mocno, środek ten zabezpiecza jego komórki przed niedokrwieniem - powiedział Ivars Kalvins w rozmowie z AP. - W związku z tym meldonium nie jest środkiem dopingującym, ale chroni serce przed uszkodzeniami w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Rosyjski minister sportu, Witalij Mutko, powiedział, że meldonium było zalecane przez lekarzy po tragicznej śmierci utalentowanego hokeisty Aleksieja Czerepanowa w 2008 roku. Zawodnik Awangardu Omsk zasłabł podczas meczu ligi KHL i zmarł w szpitalu w wieku zaledwie 19 lat.

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) wydała specjalny komunikat, w którym podała ważne informacje odnośnie sposobu karania sportowców stosujących meldionum. Jeśli dany zawodnik przyzna się do zażywania tego środka w celu poprawy wydolności organizmu lub znajdzie się dowód na jego bezpośrednie stosowanie, to będzie podlegał karze.

Zażycie tego środka wcale nie musi oznaczać dyskwalifikacji. Zawartość poniżej 1 mikrograma w próbce sportowca pobranej przed 1 marca jest dopuszczalnym wskaźnikiem. Jeżeli przed 1 marca zawartość wynosiła od 1 do 15 mikrogramów (albo poniżej 1 mikrograma po 1 marca), nadal będzie prowadzone postępowanie, a decyzja o ewentualnej dyskwalifikacji należy do poszczególnych federacji.

Szarapowa może więc uniknąć dyskwalifikacji i przystąpić do walki o medale igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Wszystko zależy od ilości wykrytego w jej organizmie meldonium. Jak na razie ani WADA, ani światowe media nie podały takiej informacji.

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / AP / WADA
Komentarze (32):
 • efan Zgłoś komentarz
  "Nie ma nic pewnego na tym świecie oprócz śmierci i podatków" - Benjamin Franklin już to wiedział ;)
  • Krotoszyn Zgłoś komentarz
   "Jeśli serce pracuje bardzo mocno, środek ten zabezpiecza jego komórki przed niedokrwieniem" - Maszka to nie jest taka pospolita dziołcha, u niej serce musi pracować bardzo mocno, to i coś
   Czytaj całość
   na te przeciążenia też się znalazło. Wracaj Maszka koniec już tego teatru...
   • ort222 Zgłoś komentarz
    Z tego.co.pisza.w.tym.tekscie.wynika.ze nawet.stosujac.ten srodek w dowolnej.ilosci po.1 marca.dyskwalifikacja moze byc tylko.ewentualna.i.zalezec od.widzimisie.poszczegolnych federacji.
    Czytaj całość
    Przeciez.to.absurd i podwazylo by to.sens istnienia listy srodkow.zakazanych.
    • ort222 Zgłoś komentarz
     Jesli.producent.mowi.prawde.ze.to nie.jest.srodek.dopingujacy i nic nie.daje a.czytalem.zupelnie.co innego.ze.po.roku.stosowania.daje bardzo.duzo to.WADa.zle.ten lek.zbadala
     Czytaj całość
     i.popelnila.blad.wprowadzajac.go na czarna liste..Jedni.albo.drudzy sie.myla..Pomieszanie.z.poplataniem..Jesli.nie wiadomo.o.co.chodzi.to.chodzi.o.pieniadze..podejrzewalem.ze.beda kombinowac.
     • atenaneta Zgłoś komentarz
      WADA i WTA mogą zapomnieć, kibice NIGDY
      • Pi-lotka Zgłoś komentarz
       "- Jeśli serce pracuje bardzo mocno, środek ten zabezpiecza jego komórki przed niedokrwieniem - powiedział Ivars Kalvins w rozmowie z AP. - W związku z tym meldonium nie jest środkiem
       Czytaj całość
       dopingującym, ale chroni serce przed uszkodzeniami w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego." No i pięknie, a nawet jeszcze lepiej. Proponowałabym w ogóle dać sobie spokój z walką z dopingiem. Przecież używanie dowolnej substancji można w ten czy w inny sposób uzasadnić, kwestia tylko jak dobry prawnik się za to zabierze. szarapow pewnie już ma biegunkę ze szczęścia :D
       • -f-iolka Zgłoś komentarz
        Wróci, wróci..:-/....zobaczymy w jakiej formie... :-)
        • sekup Zgłoś komentarz
         Zdaje się, że w mediach nadeszła pora na budowanie sprzyjającego klimatu dla decyzji komisji antydopingowej w sprawie Marii Szarapowej. Chodzi zapewne o przygotowanie publiczności na szok
         Czytaj całość
         jakim będzie uniewinnienie rosyjskiej gwiazdy. Cytowanie wypowiedzi producenta meldonium, że lek nie ma nic wspólnego ze zwiększeniem sprawności fizycznej u sportowców oraz komunikatu WADA, że karany będzie tylko ten zawodnik, który przyzna się, że spożywał środek dla poprawienia wydolności organizmu, ma zapewne służyć temu celowi. Aliści próba ogłupienia czytelników może nie spotkać się ze zrozumieniem, zważywszy że wcześniej informowano, że meldonium już od 1 stycznia 2015 roku znalazło się na liście tzw. substancji monitorowanych. Co to takiego "substancja monitorowana"? To taka, w której ocenia się jej wpływ na poprawę zdolności wysiłkowych, właśnie, badając potencjał ergogeniczny. W przypadku, gdy pojawiają się dowody na poprawę zdolności wysiłkowych, przygotowuje się testy antydopingowe i uznaje substancję jako zabronioną. Tak było właśnie w przypadku meldonium z którego to przypadku ewidentnie wynika, że nie wprowadzono by na tę substancję zakazu od 1 stycznia tego roku, gdyby nie wykazano jej wpływu na poprawę wydolności organizmu u sportowca. Czy to znaczy, że obecne odwracanie kota ogonem jest obliczone na niewiedzę kibiców i ich krótką pamieć? A co na to Łowca koksiarzy?
         • Piotr Uciechowski Zgłoś komentarz
          A już nasi "kibice" ( "żerujący" na czyjejś niedoli ) zacierali ręce, ze i nasza drużyna siatkarska zajmie 2. miejsce w turnieju kwalifikacyjnym w Berlinie. Pomylą się srodze.
          • Jan Barski Zgłoś komentarz
           Ale ładna jest Maria Szarapowa, - gdyby ona mnie chciała, oh, oh
           • sekup Zgłoś komentarz
            Jeśli tak się stanie i Szarapowa uniknie dyskwalifikacji to będzie świadczyło, że nie ma już instytucji nieprzeżartej korupcją.
            • Bez obioru młua Zgłoś komentarz
             Spina niektórych serialnie zabawowa.
             • Sharapov Zgłoś komentarz
              Maria powinna zagrać w Stuttgarcie - jest ambasadorką marki i szkoda sezonu ziemnego na jakieś absencje. Ślicznotko wracaj na kort ;*
              Zobacz więcej komentarzy (19)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×