Roland Garros: Dominic Thiem rozbity. Novak Djoković w znakomitym stylu awansował do finału

Sensacji nie było. W 1/2 finału Roland Garros 2016 rozgrywający swój 30. wielkoszlemowy półfinał Novak Djoković w trzech setach pokonał debiutującego w tej fazie imprezy Wielkiego Szlema Dominika Thiema.

Marcin Motyka
PAP/EPA Diego Azubel / PAP/EPA Diego Azubel

To był mecz mistrza z pretendentem. Najlepszego obecnie tenisisty świata i głównego faworyta Rolanda Garrosa z zawodnikiem dopiero aspirującym do największych sukcesów. I choć Dominic Thiem robił co mógł, w piątkowe popołudnie nie był w stanie nawet zdobyć seta w konfrontacji ze znakomicie dysponowanym Novakiem Djokoviciem.

Djoković rozpoczął mecz najlepiej jak to możliwe - od szybkiego przełamania i wyjścia na prowadzenie 3:0. W czwartym gemie miał szansę na kolejnego breaka, ale jej nie wykorzystał. Lecz co się odwlecze... W gemie numer osiem Djoković znów miał okazje na przełamanie, które jednocześnie były piłkami setowymi. Wykorzystał trzecią i zamknął inauguracyjną odsłonę wynikiem 6:2.

Drugi set miał niemal identyczny przebieg. Thiema stać było tylko na wygrywanie pojedynczych akcji. O wiele stabilniejszy, grający na bardzo wysokim poziomie Djoković dzielił i rządził na korcie, oddając przeciwnikowi ledwie jednego gema.

Przed meczem Günther Bresnik, trener Austriaka, zaszokował stwierdzeniem, że jego podopieczny nie ma z Djokoviciem żadnych szans. Dwa premierowe sety potwierdziły tę tezę, ale trzeciego partię Thiem rozpoczął od prowadzenia 3:0. Wówczas sympatykom tenisa mógł się przypomnieć ostatni pojedynek, który Djoković przegrał, mimo prowadzenia 2-0 w setach. Miał on miejsce w 2010 w ćwierćfinale Rolanda Garrosa, a rywalem belgradczyka także był Austriak - Jürgen Melzer.

Tyle że do powtórki z historii nie doszło. Djoković w piątym odrobił stratę breaka, w siódmym, korzystając na błędach Thiema, znów wywalczył przełamanie, a po chwili objął prowadzenie 5:3.

Finał był o krok. Wystarczyło tylko dokończyć dzieło. Jednakże serwując po zwycięstwo, Djoković dał szansę rywalowi na powrót do gry. Austriak wywalczył break pointa, ale Serb obronił się wygrywającym podaniem. Po chwili 22-latek z Wiener-Neustadt posłał return w aut, co dało meczbola belgradczykowi, przy którym Thiem wyrzucił bekhend w aut.

Statystyki meczu Novaka Djokovicia z Dominikiem Thiemem Statystyki meczu Novaka Djokovicia z Dominikiem Thiemem
Dla Djokovicia. to 20. w karierze awans do finału turnieju wielkoszlemowego. W finale Rolanda Garrosa Serb wystąpi po raz czwarty (poprzednio w sezonach 2012 i 2014-15), ale nigdy tej imprezy nie wygrał. O mistrzostwo tegorocznej edycji paryskiej lewy Wielkiego Szlema powalczy w niedzielę z Andym Murrayem.