ATP Gstaad: Robin Haase kontra Feliciano Lopez o panowanie na szwajcarskiej mączce

Feliciano Lopez i Robin Haase grali już w finale turnieju ATP World Tour 250 w Gstaad, lecz żadnemu nie było dane zdobyć mistrzowskiego tytułu. Tym razem pewne jest, że jeden z nich zostanie nowym panem szwajcarskiej mączki.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / PETER SCHNEIDER

Opady deszczu przeszkadzały w sobotę organizatorom, ale na szczęście wszystkie spotkania zostały rozegrane. Jako pierwszy zameldował się w finale najwyżej rozstawiony Feliciano Lopez. Hiszpan przegrał pierwszą partię meczu z Dustinem Brownem w wyniku przełamania, ale w dwóch kolejnych Niemiec nie wypracował już żadnego break pointa.

Cierpliwie grający 34-latek z Madrytu zredukował liczbę błędów i nie dał się nabrać na zmianę tempa i rytmu akcji. Już w gemie otwarcia trzeciego seta Lopez odpowiedział minięciem na dropszot reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów i uzyskał przełamanie. Po 90 minutach było po wszystkim - 21. singlista świata zwyciężył 4:6, 6:3, 6:3 i w niedzielę po raz 14. w karierze wystąpi w finale imprezy głównego cyklu (bilans finałów 4-9).

Na wyłonienie drugiego finalisty przyszło trochę poczekać. Najpierw Robin Haase i Paul-Henri Mathieu wkroczyli na kort centralny z godzinnym opóźnieniem, a następnie zeszli z mączki z powodu deszczu, kiedy rozgrywali tie break w partii otwarcia. Po wznowieniu Holender zwieńczył seta, zaś drugiego otworzył przełamaniem. Francuz błyskawicznie jednak wyrównał i znów o zwycięstwie decydował tie break. Pochodzący z Hagi 29-latek ponownie udowodnił swoją wyższość i po 103 minutach zwyciężył ostatecznie 7:6(5), 7:6(2).

Niedzielny finał turnieju Swiss Open Gstaad (początek o godz. 11:30) zapowiada się bardzo interesująco, bowiem Lopez ma z Haase stare porachunki do wyrównania. Holender wygrał trzy z czterech dotychczasowych starć, w tym jedno w półfinale szwajcarskich zawodów w 2013 roku. Haase (bilans finałów 2-2) nie sięgnął jednak wówczas po mistrzowskie trofeum, gdyż lepszy od niego okazał się Rosjanin Michaił Jużny. Podobnie było w sezonie 2006 z Lopezem, który musiał uznać wyższość Francuza Richarda Gasqueta.

J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)