ATP Umag: Fabio Fognini pierwszym włoskim triumfatorem w historii turnieju

W sobotę Paolo Lorenzi w Kitzbühel, w niedzielę Fabio Fognini w Umagu. Reprezentanci Italii mają za sobą bardzo udany weekend w turniejach rangi ATP World Tour 250. W niedzielę drugi z nich został pierwszym włoskim triumfatorem chorwackiej imprezy.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / ANDREU DALMAU

Finał zawodów Konzum Croatia Open Umag trwał zaledwie 68 minut. Debiutujący na tym szczeblu Andrej Martin nie wypracował nawet break pointa, ale w pierwszym secie toczył bardzo wyrównany bój z wyżej notowanym rywalem. Przełamanie nastąpiło w 10. gemie, w którym Włoch uzyskał dwa setbole po błędzie Słowaka. Już przy pierwszym posłał piłkę na linię końcową, czym zdezorientował pochodzącego z Bratysławy 26-latka.

Fabio Fognini przełamał serwis, dzięki czemu wygrał seta. I poszedł za ciosem w drugiej partii, bowiem jego łupem padło jeszcze pięć kolejnych gemów. 29-latek z San Remo grał wtedy niezwykle regularnie, praktycznie się nie mylił, dlatego jego przeciwnikowi niełatwo było zdobywać punkty. Reprezentant naszych południowych sąsiadów utrzymał jeszcze podanie w szóstym gemie, ale po chwili Włoch zwieńczył pojedynek wynikiem 6:4, 6:1, posyłając przy meczbolu drugiego asa.

Na zakończenie pocałunek od żony Flavii, a mistrzowskie trofeum tradycyjnie wręczała prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović. - To moje pierwsze turniejowe zwycięstwo od kiedy jesteśmy małżeństwem - stwierdził szczęśliwy Fabio. W niedzielę sięgnął po czwarte singlowe mistrzostwo w głównym cyklu, 82,4 tys. euro i 250 punktów do rankingu ATP, co pozwoli mu awansować w poniedziałek na 33. pozycję.

Martin na ceremonii dekoracji był bardzo przygnębiony. - Pragnę przede wszystkim pogratulować Fabio zwycięstwa i podziękować mojemu sztabowi - powiedział krótko, odbierając trofeum. W poniedziałek będzie miał jednak powód do radości, ponieważ dzięki 150 punktom wywalczonym na chorwackiej mączce zadebiutuje w Top 100 światowej klasyfikacji.

Konzum Croatia Open Umag, Umag (Chorwacja)