Challenger Meerbusch: Jerzy Janowicz w ćwierćfinale po dziesięciu miesiącach

Jerzy Janowicz po raz pierwszy od października 2015 roku awansował do ćwierćfinału turnieju tenisowego. W środę Polak pokonał w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych challengera w Meerbusch Belga Germaina Gigounona 6:1, 3:6, 6:3.

Marcin Motyka
PAP/EPA / EPA/LYNN BO BO

Środowy mecz z klasyfikowanym na 297. miejscu w rankingu ATP Germainem Gigounonem rozpoczął się dla Jerzego Janowicza, obecnie 185. gracza globu, znakomicie. W premierowym secie Polak zdominował swojego rywala i stracił tylko jednego gema.

W drugiej partii do głosu doszedł Gigounon. Belg wykorzystał nieco słabszą postawę Polaka i wygrał 6:3. Jednak w decydującej odsłonie znów wszystko przebiegało po myśli łodzianina, który szybko wywalczył przełamanie i wyszedł na prowadzenie 5:2.

Końcówka spotkania była wyrównana i dramatyczna. W ósmym gemie Gigounon obronił meczbola i utrzymał podanie. Z kolei w dziewiątym Janowicz nie wykorzystał dwóch kolejnych piłek meczowych, a po chwili musiał bronić break pointa. Zdołał wyjść z opresji obronną ręką i zakończył pojedynek za kolejną szansą meczową.

W ciągu 118 minut gry Janowicz posłał cztery asy, popełnił sześć podwójnych błędów serwisowych, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z siedmiu break pointów i łącznie zdobył 85 punktów, o dziesięć więcej od rywala.

Dla Janowicza to pierwszy ćwierćfinał od października ubiegłego roku, kiedy doszedł do finału challengera we francuskim Orleanie. Dwa kolejne mecze w jednym turnieju Polak po raz ostatni również wygrał w październiku zeszłego roku w Bazylei, gdzie przeszedł kwalifikacje.

W ćwierćfinale, w piątek, Janowicz zagra z innym Belgiem, 266. w rankingu ATP Clementem Geensem, finalistą tegorocznej edycji imprezy Poznań Open. W środę 20-latek z Waterloo pokonał 7:6(4), 6:4 rozstawionego z numerem czwartym Stevena Dieza.

Cittadino Challenger, Meerbusch (Niemcy)