US Open: Serena i Venus Williams w III rundzie, Samantha Stosur i Timea Bacsinszky wyeliminowane

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / JASON SZENES /
PAP/EPA / JASON SZENES /

Serena Williams pokonała 6:3, 6:3 Vanię King i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open rozgrywanego na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku. Odpadły Samantha Stosur i Timea Bacsinszky.

Serena Williams w dwóch pierwszych rundach straciła po sześć gemów. Amerykanka wyeliminowała Jekaterinę Makarową i Vanię King (WTA 87). Oba spotkania zakończyły się wynikiem 6:3, 6:3. W meczach tych liderka rankingu zaserwowała łącznie 25 asów. W II rundzie posłała 38 kończących uderzeń i popełniła 28 niewymuszonych błędów. Przy siatce zgarnęła 11 z 14 punktów. King miała cztery piłki wygrane bezpośrednio i 11 pomyłek. Kolejną rywalką młodszej z sióstr Williams będzie Szwedka Johanna Larsson, której w dwóch meczach oddała łącznie dziewięć gemów.

Venus Williams (WTA 6) pokonała 6:2, 6:3 Julię Görges (WTA 64). W trwającym 77 minut spotkaniu Amerykanka obroniła cztery z pięciu break pointów, a sama wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie. Byłej liderce rankingu naliczono 18 kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Niemka zdobyła tylko osiem z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Zanotowano jej 17 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 18) zwyciężyła 6:2, 4:6, 7:6(5) Kristinę Mladenović (WTA 37) po trzech godzinach i dwóch minutach walki. W III secie Francuzka obroniła trzy piłki meczowe, z czego dwie kończącymi forhendami, i z 3:5 wyrównała na 5:5. W tie breaku z 0-3 wyszła na 4-3, ale nie udało się jej wygrać tej dramatycznej batalii. Rosjanka spotkanie zakończyła wygrywającym serwisem. Pawluczenkowa posłała 41 kończących uderzeń i popełniła 45 niewymuszonych błędów. Mladenović naliczono 43 piłki wygrane bezpośrednio i 41 pomyłek. Francuzka nie obroni punktów za ubiegłoroczny ćwierćfinał i może wypaść z Top 50 rankingu.

Carla Suarez (WTA 12) wygrała 6:1, 6:4 z finalistką US Open 2008 Jeleną Janković (WTA 40). Hiszpanka poprawiła na 4-5 bilans meczów z Serbką. Kolejną rywalką 27-latki z Barcelony będzie Jelena Wiesnina (WTA 20), która rozbiła 6:2, 6:1 Annikę Beck (WTA 41). W lutym Suarez pokonała Rosjankę w Ad-Dausze w ich jedynym do tej pory spotkaniu.

Caroline Garcia (WTA 33) pokonała 4:6, 6:4, 6:4 Katerinę Siniakovą (WTA 72). W I secie Francuzka od 4:0 przegrała sześć gemów z rzędu, a w III partii wróciła ze stanu 1:4. W III rundzie Garcia zmierzy się z Agnieszką Radwańską, którą dwa lata temu pokonała w Wuhan. W pozostałych trzech meczach górą była Polka, w tym w II rundzie tegorocznego Rolanda Garrosa.

Mistrzyni US Open 2011 Samantha Stosur (WTA 17) przegrała 3:6, 3:6 z Shuai Zhang (WTA 51). 27-letnia Chinka po raz drugi w karierze zagra w III rundzie wielkoszlemowej imprezy. W styczniu doszła do ćwierćfinału Australian Open. Timea Bacsinszky (WTA 15) nie wykorzystała prowadzenia 2:0 w III secie i uległa 4:6, 6:4, 4:6 Varvarze Lepchenko (WTA 68). Kolejną rywalką Amerykanki będzie 18-letnia Chorwatka Ana Konjuh (WTA 92), która oddała sześć gemów Japonce Kurumi Narze (WTA 80). Zwyciężczyni tego spotkania w IV rundzie zagra z Agnieszką Radwańską lub Caroline Garcią.

Nicole Gibbs (WTA 69) w spotkaniu z Laurą Siegemund (WTA 27) obroniła łącznie sześć piłek meczowych. Amerykanka stan II seta wyrównała z 1:5 na 5:5. W 12. gemie reprezentantka gospodarzy z 0-40 wyszła na przewagę, ale nie udało się jej doprowadzić do tie breaku. Niemka zwyciężyła 6:3, 7:5, a mecz zakończyła znakomitym returnem po godzinie i 43 minutach walki.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu kobiet 18,162 mln dolarów czwartek, 1 września

II runda gry pojedynczej:

Serena Williams (USA, 1) - Vania King (USA, WC) 6:3, 6:3 Venus Williams (USA, 6) - Julia Görges (Niemcy) 6:2, 6:3 Carla Suarez (Hiszpania, 11) - Jelena Janković (Serbia) 6:1, 6:4 Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 17) - Kristina Mladenović (Francja) 6:2, 4:6, 7:6(5) Jelena Wiesnina (Rosja, 19) - Annika Beck (Niemcy) 6:2, 6:1 Caroline Garcia (Francja, 25) - Katerina Siniakova (Czechy) 4:6, 6:4, 6:4 Laura Siegemund (Niemcy, 26) - Nicole Gibbs (USA) 6:3, 7:5 Varvara Lepchenko (USA) - Timea Bacsinszky (Szwajcaria, 15) 6:4, 4:6, 6:4 Shuai Zhang (Chiny) - Samantha Stosur (Australia, 16) 6:3, 6:3 Jarosława Szwiedowa (Kazachstan) - Qiang Wang (Chiny) 6:0, 6:1 Ana Konjuh (Chorwacja) - Kurumi Nara (Japonia) 6:3, 6:3