ATP Pekin: Rafael Nadal znów zwycięski pod dachem, Grigor Dimitrow cudownie ocalony

Rafael Nadal w dwóch setach pokonał Adriana Mannarino w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Pekinie. W ćwierćfinale Hiszpan zagra z Grigorem Dimitrowem, który był o dwie piłki od porażki z Lucasem Pouille'em.

Marcin Motyka
PAP/EPA / WU HONG

Po raz drugi w tegorocznej edycji turnieju ATP w Pekinie Rafael Nadal rozgrywał swój mecz przy zasuniętym dachu na korcie centralnym i po raz drugi zwyciężył. W czwartkowym spotkaniu 1/8 finału rozstawiony z numerem drugim Hiszpan pokonał Adriana Mannarino.

Czwartkowy mecz miał dwa oblicza. W pierwszym secie przewaga Nadala nie podlegała dyskusji i Hiszpan stracił zaledwie jednego gema. Z kolei w drugiej partii Mannarino dzięki bardziej agresywnej postawie nawiązał wyrównaną walkę. O losach tej odsłony decydować musiał tie break, zakończony wygraną tenisisty z Majorki 8-6.

Nadal, mistrz China Open z 2005 roku, dla którego był to 20. zwycięski pojedynek w tej imprezie, w ciągu 111 minut gry posłał sześć asów, popełnił jeden podwójny błąd serwisowy, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów oraz zanotował po 27 zagrań kończących i niewymuszonych błędów.

W szóstym w karierze ćwierćfinale pekińskich zawodów Nadal zmierzy się z Grigorem Dimitrowem. Będzie to ósma konfrontacja pomiędzy tymi tenisistami. Wszystkie poprzednie, w tym cztery rozegrane na kortach twardych, wygrywał Hiszpan.

Dimitrow natomiast w czwartek dokonał cudownego tenisowego ocalenia. W pojedynku z Lucasem Pouille'em Bułgar był o dwie piłki od odpadnięcia z turnieju. Przegrywał 6:7(3), 4:5 i 15-30, ale odwrócił losy spotkania i ostatecznie zwyciężył 6:7(3), 7:6(0), 6:4.

- Ani na moment nie przestałem wierzyć. Nawet wtedy, kiedy on serwował, by wygrać mecz. Wówczas wszystko, co mogłem zrobić, to przebijać piłkę nad siatką i szukać swoich okazji. Uważam, że rozegrałem dobry mecz. Jestem zadowolony - mówił Dimitrow.

Z powodu opadów deszczu mecz Richarda Gasqueta z Pablo Carreno został przerwany w drugim secie. Z kolei Malek Jaziri i Milos Raonić w ogóle nie pojawili się na korcie. Oba te spotkania zostały przełożone na piątek.

China Open, Pekin (Chiny)
ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 2,916 mln dolarów
czwartek, 6 października

II runda gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Adrian Mannarino (Francja) 6:1, 7:6(6)
Grigor Dimitrow (Bułgaria) - Lucas Pouille (Francja, 6) 6:7(3), 7:6(0), 6:4
Richard Gasquet (Francja, 8) - Pablo Carreno (Hiszpania) 7:5, 2:4 *do dokończenia