ATP Moskwa: rozczarowanie Karena Chaczanowa, włoskie derby dla Fabio Fogniniego

Karen Chaczanow przegrał w trzech setach z Damirem Dzumhurem w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Moskwie. We włoskim meczu 1/8 finału Fabio Fognini okazał się lepszy od Paolo Lorenziego.

Marcin Motyka
PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO

Karen Chaczanow to jedna z największych nadziei rosyjskiego tenisa. 20-latek przed miesiącem w Chengdu zdobył pierwszy w karierze tytuł w głównym cyklu i rosyjscy kibice liczyli, że turnieju ATP w Moskwie sięgnie po kolejne trofeum. Jednak z Kremlin Cup Rosjanin pożegnał się już w I rundzie. W środę przegrał w trzech setach z Damirem Dzumhurem, choć był o krok od sukcesu.

Pierwszą partię Chaczanow wygrał 6:3. W drugiej dwukrotnie (przy 5:4 i 6:5) serwował, aby zakończyć mecz. Za każdym razem jednak oddawał podanie i o losach tej odsłony decydować musiał tie break. W nim Rosjanin prowadził już 4-0, by przegrać 5-7. W trzecim secie sytuacja się powtórzyła. Mający problemy z mięśniem czworogłowym moskwianin znów objął wysokie prowadzenie (4:1), ale wypuścił z rąk całą przewagę. Dzumhur zdobył pięć końcowych gemów meczu i odniósł niespodziewane zwycięstwo. W nagrodę Bośniak w II rundzie zmierzy się z Pablo Carreno.

Nie powiodło się również innemu utalentowanemu Rosjaninowi, Jewgienijowi Donskojowi. Moskwianin walczył jak lew z rozstawionym z numerem drugim Albertem Ramosem, lecz po 171 minutach zażartej batalii uległ Hiszpanowi 4:6, 7:6(4), 4:6. Mecz dobiegł końca 40 minut po północy czasu lokalnego.

W rozegranych na bocznym korcie włoskich derbach lepszy okazał się tenisista niżej notowany. Fabio Fognini (ATP 50) pokonał 7:5, 4:6, 6:1 rozstawionego z numerem siódmym Paolo Lorenziego (ATP 38). I to właśnie tenisista z San Remo będzie ćwierćfinałowym przeciwnikiem Ramosa.

Do 1/4 finału w środę awansował także Stephane Robert, który wyeliminował Lukasa Rosola. W swoim drugim w obecnym sezonie ćwierćfinale turnieju głównego cyklu (poprzedni wywalczył w lipcu na mączce w Hamburgu) Francuz zmierzy się z lepszym z pary Viktor Troicki - Danił Miedwiediew.

Mimo porażek Chaczanowa i Donskoja Rosjanie mieli swoje miłe chwile w trzecim dniu zmagań w Kremlin Cup. W meczach I rundy oznaczony "ósemką" Andriej Kuzniecow wyeliminował Guido Pellę, natomiast w rosyjskim starciu kwalifikant Aleksander Bublik wygrał z posiadaczem dzikiej karty Konstantinem Krawczukiem.

- Cieszę się, że odwróciłem losy meczu i wygrałem, mimo przegrania drugiego seta. Dobrze poruszałem się po korcie i byłem agresywny. Wiem, że wielu tenisistów narzeka na nawierzchnię, ale ja tutaj czuję się doskonale - mówił Kuzniecow, który w II rundzie zagra z Thomazem Belluccim. Z kolei rywalem Bublika będzie Roberto Bautista, turniejowa "jedynka" i finalista dwóch ostatnich edycji zmagań w Moskwie.

Andriej Kuzniecow (Rosja, 8) - Guido Pella (Argentyna) 6:3, 5:7, 6:2
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) - Karen Chaczanow (Rosja, WC) 3:6, 7:6(5), 6:4
Aleksander Bublik (Rosja, Q) - Konstantin Krawczuk (Rosja, WC) 1:6, 6:3, 6:3

Kto awansuje do półfinału turnieju ATP w Moskwie?