ATP Paryż: Berdych, Raonić i Gasquet w III rundzie, Muller pierwszym rywalem Djokovicia

Walczący o awans do Finałów ATP World Tour Tomas Berdych w trzech setach pokonał Joao Sousę w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu. We wtorek wygrali także Milos Raonić i Richard Gasquet.

Marcin Motyka
PAP/EPA / ANATOLY MALTSEV

W ostatnim turnieju sezonu regularnego, zmaganiach ATP Masters 1000 w Paryżu, Tomas Berdych walczy o awans do kończących rozgrywki Finałów ATP World Tour. Aby zachować nadzieję na kwalifikację, Czech musi dotrzeć co najmniej do półfinału. Z kolei by być pewnym udziału w Masters, potrzebuje zwycięstwa w hali Bercy. We wtorek wykonał ku temu pierwszy krok. W II rundzie wygrał 6:3, 3:6, 7:5 z Joao Sousą.

- Wiem, że muszę tu zagrać dobrze. Wiem, że muszę pokazać najlepszy tenis i dojść tak daleko, jak się tylko da. Jeśli się nie zakwalifikuję do Masters, to po prostu będzie znak, że nie jestem na tyle dobry, by wystąpić w tym turnieju. Ale i tak najważniejsze dla mnie jest to, że jestem zdrowy i mogę grać w tenisa - mówił Czech, który we wtorek zapisał na swoim koncie 15 asów, 43 zagrania kończące i dwa przełamania.

Milos Raonić ma już zapewniony udział w Finałach ATP World Tour. Ale dzięki dobremu występowi w Paryżu może przesunąć się z czwartej na trzecią pozycję w światowej klasyfikacji. Na początek swoich zmagań w tegorocznej edycji BNP Paribas Masters Kanadyjczyk, finalista tej imprezy sprzed dwóch lat, w dwóch partiach ograł Pablo Carreno.

We wtorkowy wieczór powody do zadowolenia mieli gospodarze. Do III rundy awansował bowiem Richard Gasquet. 30-latek z Beziers po znakomitym pojedynku wygrał 6:4, 7:6(11) ze Steve'em Johnsonem, w drugiej partii broniąc siedmiu setboli. Tymczasem Grigor Dimitrow spędził na korcie tylko 29 minut. Rywal Bułgara, Marcos Baghdatis, poddał mecz po przegranej 3:6 pierwszej odsłonie.

W drugim dniu turnieju swoich inauguracyjnych przeciwników poznali kandydaci do tytułu. Novak Djoković, czterokrotny mistrz BNP Paribas Masters, który w tegorocznej edycji musi dojść do finału, by obronić pozycję lidera rankingu, zmierzy się z Gillesem Mullerem, z którym ma bilans 3-0. Luksemburczyk w I rundzie wyeliminował Nicolása Almagro.

Oznaczony numerem piątym Kei Nishikori zagra z Viktorem Troickim, który po tie breaku trzeciego seta okazał się lepszy od Adriana Mannarino. Dominic Thiem, turniejowa "szóstka", stanie naprzeciw Jacka Socka, David Goffin (numer osiem) powalczy z Nicolasem Mahutem, natomiast rozstawiony z "dziewiątką" Marin Cilić zmierzy się z rodakiem Ivo Karloviciem. Chorwat odprawił z kwitkiem Dusana Lajovicia, wygrywając po dwóch rozgrywkach tie breakowych.

Do II rundy bez straty seta awansowali także Feliciano Lopez i John Isner. Hiszpan wygrał z Pierre'em-Huguesem Herbertem, a Amerykanin z Mischą Zverevem. - To dla mnie ważne zwycięstwo. Zdawałem sobie sprawę, że on jest groźnym rywalem - powiedział Isner.