WTA Zhuhai: efektowny awans Petry Kvitovej. Elina Switolina rywalką Czeszki w finale

Czeszka Petra Kvitova pokonała 6:2, 6:2 Chinkę Shuai Zhang i awansowała do finału turnieju WTA Elite Trophy rozgrywanego na kortach twardych w chińskim Zhuhai.

PAP/EPA / ROLEX DELA PENA

Petra Kvitova przez pięć lat z rzędu grała w Mistrzostwach WTA. Tym razem nie zdołała się do nich zakwalifikować i na pocieszenie rywalizuje w mniejszym turnieju w Zhuhai. Czeszka w wielkim stylu wywalczyła awans do finału. W dwóch meczach w fazie grupowej oraz w półfinale straciła łącznie 12 gemów. W sobotę wygrała 6:2, 6:2 z Shuai Zhang.

Chinka, w przeciwieństwie do Czeszki, doszła w tym roku do wielkoszlemowego ćwierćfinału. Osiągnęła go w Australian Open jako 133. rakieta świata. W ostatnich tygodniach Zhang zanotowała półfinały w Tokio i Seulu oraz ćwierćfinał w Pekinie, dzięki czemu zadebiutowała w Top 30 rankingu.

W konfrontacji z Kvitovą Zhang nie miała nic do powiedzenia. W ciągu 66 minut Chinka zdobyła tylko osiem z 20 punktów przy swoim drugim podaniu. Czeszka miała cztery break pointy i wszystkie wykorzystała. Dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu naliczono 27 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Była też bezbłędna przy siatce (siedem zdobytych punktów). Zhang zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i sześć pomyłek. W spotkaniu dominowały krótkie wymiany, poniżej pięciu uderzeń (54, z których 33 padły łupem Kvitovej). Akcji złożonych z 10 odbić i więcej było zaledwie sześć i w pięciu górą była Czeszka.

Pod koniec września Kvitova zdobyła tytuł w Wuhanie, ale to było za mało, aby mogła zakwalifikować się do Mistrzostw WTA. Czeszka za słabo grała w wielkoszlemowych imprezach (najlepszy rezultat to IV runda US Open). W niedzielę powalczy o drugi tytuł w 2016 roku, ale nie będzie to jej ostatni mecz w sezonie. W dniach 12-13 listopada w Strasburgu wystąpi w finale Pucharu Federacji, w którym jej reprezentacja zmierzy się z Francuzkami.

W finale turnieju w Zhuhai Kvitova zmierzy się z Eliną Switoliną, która wróciła z 1:3 w III secie i pokonała 2:6, 6:1, 6:4 Johannę Kontę. W ciągu godziny i 40 minut Brytyjka zdobyła tylko dziewięć z 21 punktów przy swoim drugim podaniu. Trzy razy udało się jej przełamać rywalkę, ale sama własny serwis straciła cztery razy. Obie tenisistki popełniły po 22 niewymuszone błędy. Switolina miała 39 kończących uderzeń, a Konta 27.

Ukrainka miała niewielką przewagę zarówno w wymianach złożonych z mniej niż pięciu uderzeń (44-41), jak i w takich, w których było od pięciu do dziewięciu odbić (24-22). Najsłabszym ogniwem w grze Brytyjki było podanie, który zawiódł ją szczególnie w III secie (trafionych zaledwie 58 proc. pierwszych serwisów, podczas gdy u Ukrainki ten wskaźnik wynosił 70 proc.). Bez dobrego serwisu tenis Konty traci na wartości, co skrzętnie wykorzystała Switolina.

Ukrainka awansowała do trzeciego finału w 2016 roku. W Kuala Lumpur święciła triumf, a w New Haven przegrała z Agnieszką Radwańską. W niedzielę Switolina powalczy o piąty tytuł w karierze. Dla Kvitovej będzie to szansa na 19. trofeum w głównym cyklu. Czeszka wygrała pięć z sześciu dotychczasowych meczów z Ukrainką.

W finale gry podwójnej rywalkami Ipek Soylu i Yi-Fan Xu będą Zhaoxuan Yang i Xiaodi You, które w sobotę przegrały 6:1, 6:7(3), 7-10 z Oksaną Kałasznikową i Tatjaną Marią. W Grupie Lotosowej trzy pary po jednym meczu wygrały i po jednym przegrały. O awansie Chinek do finału zadecydował najlepszy bilans setów.

W meczu kończącym fazę grupową w deblu Anastazja Rodionowa i Olga Sawczuk pokonały 6:4, 7:5 Chen Liang i Yafan Wang, triumfatorki turnieju w Zhuhai sprzed roku. W II secie Chinki z 2:5 wyrównały na 5:5, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyły łącznie dwa punkty.

Huajin Securities WTA Elite Trophy Zhuhai, Zhuhai (Chiny)

Grupa Lotosowa:

Oksana Kałasznikowa (Gruzja, 4) / Tatjana Maria (Niemcy, 4) - Zhaoxuan Yang (Chiny, 6/WC) / Xiaodi You (Chiny, 6/WC) 1:6, 7:6(3), 10-7

Grupa Orchideowa:

Anastazja Rodionowa (Australia, 3) / Olga Sawczuk (Ukraina, 3) - Chen Liang (Chiny, 5/WC) / Yafan Wang (Chiny, 5/WC) 6:4, 7:5