Puchar Hopmana: USA lepsze od Czech, gra mieszana na nowych zasadach

Reprezentacja USA wygrała wszystkie trzy pojedynki z Czechami w ramach Grupy B Pucharu Hopmana, tracąc w sumie tylko dwa sety. Gra mieszana została po raz pierwszy rozegrana na nowych zasadach.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / PETER FOLEY

29. edycję Pucharu Hopmana zainaugurował pojedynek pomiędzy Czechami a Stanami Zjednoczonymi. Jako pierwsze na korcie w Perth pojawiły się dwie debiutantki - Lucie Hradecka i Coco Vandeweghe. Zajmująca odległą 166. pozycję w rankingu singlowym Czeszka nie zdołała się przeciwstawić notowanej o 130 miejsc wyżej rywalce z USA.

O losach pierwszego seta zadecydowało tylko jedno przełamanie, które Vandeweghe wywalczyła w trzecim gemie. W drugiej partii Amerykanka aż dwukrotnie odebrała serwis Czeszce, jednak ta, na osłodę, wypracowała sobie pierwsze w meczu break pointy, których jednak nie wykorzystała. Po godzinie i ośmiu minutach reprezentantka USA zwyciężyła 6:4, 6:2.

- Zagrałam całkiem przyzwoite spotkanie - przyznała Vandeweghe. - Pierwsze pojedynki w nowym sezonie zawsze są pewną zagadką. Towarzyszyła mi lekka trema, ale generalnie dobrze sobie poradziłam.

Po zmaganiach pań na korcie pojawili się panowie. Jack Sock i Adam Pavlasek jeszcze nigdy wcześniej nie rywalizowali ze sobą w profesjonalnych rozgrywkach. Pojedynek w nieoficjalnych mistrzostwach świata zespołów mieszanych wygrał Amerykanin, który triumfował 7:5, 3:6, 6:3. O losach każdego z setów decydowało tylko jedno przełamanie.

Przy stanie 2:0 dla reprezentacji USA rozegrano grę mieszaną, która w tym roki rządzi się zupełnie innymi zasadami - gdy piłka po serwisie dotknie siatki, gra nie zostaje wstrzymana, nie ma przewag w gemach, tie break jest zdecydowanie krótszy, a każdy set rozgrywany jest do czterech wygranych gemów.

Grę mieszaną również rozstrzygnęli po swojej myśli Amerykanie, którzy triumfowali 2:4, 4:2, 4:1. USA nie przegrało ani jednego meczu w starciu z Czechami, tracąc tylko dwa sety.

W historii rozgrywek drużyna z USA aż sześciokrotnie sięgała po Puchar Hopmana. Ostatnią parą, która odniosła sukces na tym korcie, byli w 2011 roku John Isner i Bethanie Mattek-Sands. - Osiągamy tutaj naprawdę wiele sukcesów - dodała Amerykanka.

Gra 2.: Adam Pavlasek - Jack Sock 5:7, 6:3, 3:6
Gra 3.: Adam Pavlasek / Lucie Hradecka - Jack Sock / Coco Vandeweghe 4:2, 2:4, 1:4

Australia - USA godz. 10:30

piątek, 6 stycznia Niemcy - Wielka Brytania godz. 3:00 Szwajcaria - Francja godz. 10:30