Australian Open: Djoković w trzech setach pokonał Verdasco, świetna inauguracja Monfilsa

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / FILIP SINGER /
PAP/EPA / FILIP SINGER /

Novak Djoković w trzech setach wygrał z Fernando Verdasco w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open. Bez straty partii do 1/32 finału awansowali też Gael Monfils, Grigor Dimitrow i David Ferrer.

Ledwie 11 dni po półfinale turnieju w Dosze, w którym, by pokonać Fernando Verdasco, Novak Djoković musiał obronić cztery meczbole, Serb i Hiszpan znów zmierzyli się na korcie, tym razem w I rundzie Australian Open. I w przeciwieństwie do spotkania sprzed dwóch tygodni, Djoković nie miał aż tak dużych problemów z odniesieniem zwycięstwa. Tenisista z Belgradu zwyciężył 6:1, 7:6(4), 6:2, niewielkie kłopoty mając tylko w drugim secie, gdy dwukrotnie został przełamany.

- Pierwszy i trzeci set w moim wykonaniu były bardzo dobre. W drugim obaj popełnialiśmy wiele niewymuszonych błędów, ale to ja wygrałem, co było ważne, bo nie pozwoliłem mu rozwinąć skrzydeł - mówił broniący tytułu Djoković (we wtorek dwa asy, sześć przełamań, 24 zagrania kończące i 34 niewymuszone błędy), który w II rundzie zagra z Denisem Istominem. Uzbek wyeliminował Ivana Dodiga.

Ze świetnej strony pokazał się Gael Monfils. W swoim pierwszym meczu w sezonie 2017 Francuz pokonał 6:2, 6:3, 6:2 groźnego Jiriego Vesely'ego. Kolejnym rywalem Monfilsa będzie Ołeksandr Dołgopołow, z którym ma bilans 3-0. We wtorek Ukrainiec ograł 6:3, 6:4, 3:6, 7:6(7) Bornę Coricia.

Grigor Dimitrow nie musiał bronić ani jednego break pointa i wygrał 7:6(2), 6:3, 6:3 z debiutującym w imprezie wielkoszlemowej 22-letnim Christopherem O'Connellem. Oznaczony "15" Bułgar, który we wtorkowym spotkaniu zapisał na swoim koncie 15 asów i 35 zagrań wygrywających, o III rundę powalczy z innym tenisistą młodego pokolenia, Hyeonem Chungiem. 20-letni Koreańczyk na otwarcie odprawił z kwitkiem Renzo Olivo.

{"id":"","title":""}

Lekcję od wyżej notowanego rywala otrzymał także inny młody reprezentant gospodarzy, Omar Jasika. 19-latek z Melbourne urwał tylko pięć gemów Davidowi Ferrerowi. Hiszpan w 1/32 finału stanie naprzeciw kwalifikanta z USA Ernesto Escobedo, który pokonał 7:5, 4:6, 7:6(5), 6:1 Daniła Miedwiediewa, finalistę zmagań w Madrasie.

Wielkie zwycięstwa odnieśli za to dwaj inni Australijczycy. Jordan Thompson odrobił stratę 0-2 w setach i po ponad 200-minutowej batalii wygrał 6:7(2), 4:6, 6:3, 6:2, 6:1 z Joao Sousą. Andrew Whittington natomiast w czterech partiach okazał się lepszy od Adama Pavlaska.

Nie udał się powrót do rozgrywek Tommy'emu Haasowi. Mający ogromne kłopoty zdrowotne 38-latek z Niemiec, rozgrywający swój pierwszy mecz w głównym cyklu od października 2015 roku, skreczował po dwóch setach konfrontacji z Benoitem Paire'em. Francuz w 1/32 finału zmierzy się z Fabio Fogninim, który wyeliminował Feliciano Lopeza, turniejową "28", kończąc pojedynek za ósmym meczbolem.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród w singlu mężczyzn 15 mln dolarów australijskich wtorek, 17 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 2) - Fernando Verdasco (Hiszpania) 6:1, 7:6(4), 6:2 Gael Monfils (Francja, 6) - Jiri Vesely (Czechy) 6:2, 6:3, 6:2 Grigor Dimitrow (Bułgaria, 15) - Christopher O'Connell (Australia, WC) 7:6(2), 6:3, 6:3 David Ferrer (Hiszpania, 21) - Omar Jasika (Australia, WC) 6:3, 6:0, 6:2 Fabio Fognini (Włochy) - Feliciano Lopez (Hiszpania, 28) 7:5, 6:3, 7:5 Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) - Borna Corić (Chorwacja) 6:3, 6:4, 3:6, 7:6(7) Jordan Thompson (Australia) - Joao Sousa (Portugalia) 6:7(2), 4:6, 6:3, 6:2, 6:1 Benoit Paire (Francja) - Tommy Haas (Niemcy) 7:6(2), 6:4 i krecz Hyeon Chung (Korea Południowa) - Renzo Olivo (Argentyna) 6:2, 6:3, 6:2 Denis Istomin (Uzbekistan) - Ivan Dodig (Chorwacja, Q) 6:1, 6:4, 3:6, 7:5 Andrew Whittington (Australia, WC) - Adam Pavlasek (Czechy) 6:4, 4:6, 6:2, 6:3 Ernesto Escobedo (USA, Q) - Danił Miedwiediew (Rosja) 7:5, 4:6, 7:6(5), 6:1