Puchar Federacji: Rebecca Sramkova zaskoczyła Sarę Errani, problemy Jekateriny Makarowej

Rebecca Sramkova zwycięstwem nad Sarą Errani doprowadziła do remisu w meczu Włochy - Słowacja w Grupie Światowej II Pucharu Federacji. W Moskwie Rosjanka Jekaterina Makarowa męczyła się z Tajwanką Ya-Hsuan Lee.

PAP/EPA / LYNN BO BO

W kwietniu ubiegłego roku Tajwanki pokonały w Inowrocławiu Polki i po raz pierwszy w historii awansowały do Grupy Światowej II. Z kolei Rosjanki w poprzednim sezonie doznały dwóch porażek i po raz pierwszy w XXI wieku wypadły ze złożonej z ośmiu drużyn elity. W ten weekend obie ekipy rywalizują w Moskwie. Po pierwszym dniu jest remis. Jekaterina Makarowa (WTA 39) zaserwowała siedem asów i pokonała 6:3, 5:7, 6:2 Ya-Hsuan Lee (WTA 258) po dwóch godzinach i 18 minutach walki. Anna Blinkowa (WTA 160) popełniła sześć podwójnych błędów oraz osiem razy dała się przełamać i przegrała 3:6, 5:7 z Kai-Chen Chang (WTA 121).

W XXI wieku Rosjanki i Włoszki po cztery razy wygrały Puchar Federacji. W ubiegłym roku obie drużyny spadły z Grupy Światowej. W ten weekend, na korcie ziemnym w Forli, ekipa z Półwyspu Apenińskiego gra ze Słowacją. Na otwarcie Francesca Schiavone (WTA 100) oddała cztery gemy Annie Schmiedlovej (WTA 252). Na 1-1 wyrównała Rebecca Sramkova (WTA 119), która pokonała 2:6, 6:3, 6:4 Sarę Errani (WTA 49).

W Bukareszcie gospodarze nie mają powodów do zadowolenia, bo Rumunki przegrywają z Belgijkami. Kirsten Flipkens (WTA 74) wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów i pokonała 6:3, 6:4 Monikę Niculescu (WTA 36). Półfinalistka Wimbledonu 2013 wróciła z 1:3 w pierwszym i z 2:4 w drugim secie. Yanina Wickmayer (WTA 60) wygrała 7:6(4), 5:7, 7:5 z Soraną Cirsteą (WTA 62) po trzech godzinach i 22 minutach walki. Spotkanie to mogło mieć inny przebieg, ale w pierwszym secie Rumunka nie wykorzystała prowadzenia 5:2.

W Charkowie Ukraina prowadzi z Australią. Łesia Curenko (WTA 54) oddała pięć gemów Darii Gawriłowej (WTA 26). Elina Switolina (WTA 13) wykorzystała dziewięć z 17 break pointów i pokonała 4:6, 6:1, 6:2 Ashleigh Barty (WTA 156). Drużyna z antypodów może być po raz pierwszy od 2009 roku zmuszona bronić się w barażu przed spadkiem z Grupy Światowej II.

Drużyny, które wygrają mecze w Grupie Światowej II, w kwietniu powalczą w barażach o złożoną z ośmiu drużyn elitę. Przegrane ekipy z tego weekendu, za dwa miesiące będą musiały bronić się przed spadkiem do strefy kontynentalnej.

Rosja - Tajwan 1:1, Uniwersalna Hala Sportowa Drużba, Moskwa (Rosja)
I runda Grupy Światowej II, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 11-12 lutego

Gra 1.: Jekaterina Makarowa - Ya-Hsuan Lee 6:3, 5:7, 6:1
Gra 2.: Anna Blinkowa - Kai-Chen Chang 3:6, 5:7
Gra 3.: Jekaterina Makarowa - Kai-Chen Chang *niedziela, od godz. 12:30
Gra 4.: Anna Blinkowa - Ya-Hsuan Lee *niedziela
Gra 5.: Anna Kalinska / Natalia Wichliancewa - Chin-Wei Chan / Ya-Hsuan Lee *niedziela

Ukraina - Australia 2:0, Pałac Sportu 'Lokomotiw', Charków (Ukraina)

Gra 1.: Łesia Curenko - Daria Gawriłowa 6:2, 6:3
Gra 2.: Elina Switolina - Ashleigh Barty 4:6, 6:1, 6:2
Gra 3.: Elina Switolina - Daria Gawriłowa *niedziela, od godz. 11:00
Gra 4.: Łesia Curenko - Ashleigh Barty *niedziela
Gra 5.: Nadia Kiczenok / Olga Sawczuk - Ashleigh Barty / Casely Dellacqua *niedziela

Rumunia - Belgia 0:2, Sala Polivalenta, Bukareszt (Rumunia)

Gra 1.: Monica Niculescu - Kirsten Flipkens 3:6, 4:6
Gra 2.: Sorana Cirstea - Yanina Wickmayer 6:7(4), 7:5, 5:7
Gra 3.: Monica Niculescu - Yanina Wickmayer *niedziela, od godz. 12:00
Gra 4.: Sorana Cirstea - Kirsten Flipkens *niedziela
Gra 5.: Irina-Camelia Begu / Patricia Maria Tig - Elise Mertens / Maryna Zaniewska *niedziela

Włochy - Słowacja 1:1, PalaGalassi, Forli (Włochy)
I runda Grupy Światowej II, kort ziemny w hali

Gra 1.: Francesca Schiavone - Anna Schmiedlova 6:3, 6:1
Gra 2.: Sara Errani - Rebecca Sramkova 6:2, 3:6, 4:6
Gra 3.: Sara Errani - Anna Schmiedlova *niedziela, od godz. 13:00
Gra 4.: Francesca Schiavone - Rebecca Sramkova *niedziela
Gra 5.: Jasmine Paolini / Martina Trevisan - Daniela Hantuchova / Rebecca Sramkova *niedziela

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Kto wygra mecz w Grupie Światowej II Pucharu Federacji?