ATP Marsylia: drugi z rzędu tytuł Jo-Wilfrieda Tsongi

Jo-Wilfried Tsonga wygrał rozgrywany na kortach twardych w hali turniej ATP World Tour 250 w Marsylii. W niedzielnym finale Francuz w dwóch setach pokonał rodaka Lucasa Pouille'a.

Marcin Motyka
PAP/EPA / KOEN SUYK

Drugi raz w ciągu dwóch lat francuscy kibice mogli emocjonować się finałem turnieju ATP w Marsylii z udziałem dwóch swoich tenisistów. W 2015 roku w decydującym spotkaniu Gilles Simon okazał się lepszy od Gaela Monfilsa, natomiast w finale edycji 2017 Jo-Wilfried Tsonga wygrał z Lucasem Pouille'em.

Niedzielny mecz rozpoczął się doskonale dla Tsongi, który już w gemie otwarcia uzyskał przełamanie. To pozwoliło mu wygrać pierwszego seta 6:4. O losach drugiej partii także zadecydował jeden break, tym razem uzyskany przez tenisistę z Le Mans przy stanie 3:3, gdy Pouille wpakował woleja w siatkę.

- Po raz pierwszy mogę zdobyć dwa tytuły w ciągu siedmiu dni - powiedział przed spotkaniem Tsonga, który w zeszłym tygodniu zdobył mistrzostwo w Rotterdamie. I swój cel spełnił. Mając przewagę seta i przełamania, nie pozwolił sobie na chwilę rozluźnienia. Ostatecznie zakończył mecz wygraną 6:4, 6:4.

Dla Tsongi to trzeci w karierze triumf w Marsylii. Poprzednio w tej imprezie triumfował w sezonach 2009 i 2013. Łącznie Francuz ma w dorobku 14 tytułów w głównym cyklu. Dzięki 250 punktom, jakie zainkasował za wygraną, w najbliższy poniedziałek po półrocznej nieobecności powróci do Top 10 rankingu ATP.

Gospodarze mogli cieszyć się również w tytułu w grze podwójnej. W finale Julien Benneteau i Nicolas Mahut wygrali 6:4, 6:7(9), 10-5 z parą Dominic Inglot / Robin Haase, w drugim secie broniąc czterech meczboli. Dla Benneteau to 11. deblowe trofeum w głównym cyklu, a dla Mahuta - 17. Na wspólny tytuł czekali jednak od 2009 roku, gdy zwyciężyli w Lyonie.

Open 13, Marsylia (Francja)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 620,6 tys. euro
niedziela, 26 lutego

finał gry pojedynczej:

Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 2) - Lucas Pouille (Francja, 4) 6:4, 6:4

finał gry podwójnej:

Julien Benneteau (Francja, 1) / Nicolas Mahut (Francja, 1) - Dominic Inglot (Wielka Brytania) / Robin Haase (Holandia) 6:4, 6:7(9), 10-5

Ile tytułów w sezonie 2017 wywalczy Jo-Wilfried Tsonga?