Puchar Federacji: punkty Alaksandry Sasnowicz i Timei Bacsinszky, remis w Mińsku

W półfinale Grupy Światowej Pucharu Federacji pomiędzy Białorusią a Szwajcarią po pierwszym dniu jest remis. W Mińsku zwycięstwa odniosły Alaksandra Sasnowicz i Timea Bacsinszky.

PAP/EPA / SALVATORE DI NOLFI

Po raz drugi w tym roku Cziżowka-Ariena w Mińsku jest obiektem, gdy odbywa się mecz Pucharu Federacji. W lutym Białorusinki wyeliminowały tutaj Holenderki. Tym razem podopieczne Edwarda Dubrowa mierzą się ze Szwajcarkami. Po pierwszym dniu jest remis, bo zwycięstwa odniosły Alaksandra Sasnowicz i Timea Bacsinszky.

W pojedynku otwierającym półfinał Alaksandra Sasnowicz pokonała 6:3, 5:7, 7:5 Viktoriję Golubić. Po oddaniu podania, reprezentantka gospodarzy zdobyła cztery gemy z rzędu i kontrolowała w I secie sytuację. W II partii Białorusinka z 0:4 wyrównała na 5:5, ale końcówka należała do Szwajcarki. W decydującej odsłonie Sasnowicz wróciła z 1:3 i odniosła zwycięstwo po dwóch godzinach i 48 minutach.

W trwającym dwie godziny i 48 minut spotkaniu Sasnowicz popełniła osiem podwójnych błędów. Białorusinka siedem razy oddała podanie, a sama wykorzystała osiem z 16 break pointów. Naliczono jej 36 kończących uderzeń i 66 niewymuszonych błędów. Golubić miała 22 piłki wygrane bezpośrednio i 51 pomyłek.

Timea Bacsinszky pokonała 6:4, 7:5 Arynę Sabalenkę. Szwajcarka wróciła z 1:3 w pierwszym i z 3:5 w drugim secie. W ciągu godziny i 42 minut wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Białorusinka miała zdecydowanie więcej kończących uderzeń (21-8), ale popełniła 50 niewymuszonych błędów, podczas gdy Bacsinszky miała ich tylko 21.

Szwajcarki w półfinale grają drugi rok z rzędu i walczą o drugi finał (1998). Dla Białorusinek to pierwszy w historii sezon w Grupie Światowej. W ubiegłym roku awans do elity zapewniła im Wiktoria Azarenka. Była liderka rankingu latem ma wznowić karierę po urodzeniu dziecka.

Białoruś - Szwajcaria 1:1, Cziżowka-Ariena, Mińsk (Białoruś)
półfinał Grupy Światowej, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 22-23 kwietnia

Gra 1.: Alaksandra Sasnowicz - Viktorija Golubić 6:3, 5:7, 7:5
Gra 2.: Aryna Sabalenka - Timea Bacsinszky 4:6, 5:7
Gra 3.: Alaksandra Sasnowicz - Timea Bacsinszky *niedziela, od godz. 11:00
Gra 4.: Aryna Sabalenka - Viktorija Golubić *niedziela
Gra 5.: Olga Goworcowa / Wiera Łapko - Belinda Bencić / Martina Hingis *niedziela

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do finału Grupy Światowej Pucharu Federacji?