ATP Rzym: Rafael Nadal pewnie pokonał Jacka Socka, Dominic Thiem obronił trzy meczbole z Samem Querreyem

Rafael Nadal w dwóch setach pokonał Jacka Socka w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. W ćwierćfinale Hiszpan zagra z Dominikiem Thiemem, który wygrał z Samem Querreyem, broniąc trzech meczboli.

Marcin Motyka
PAP/EPA / SERGIO BARRENECHEA

Rafael Nadal nazywany jest nie tylko królem kortów ziemnych, ale i mistrzem rotacji topspinowej. Hiszpan jako pierwszy w historii regularnie potrafi nadawać piłce rotacje przekraczające 3000 obrotów na minutę i był w tym elemencie nie do pobicia. Ale - jako że według greckiej teorii - każde kolejne pokolenie jest doskonalsze, w końcu pojawił się tenisista, który także jest w stanie posyłać piłki z rotacją przekraczającą wartość dostępną w przeszłości jedynie dla Nadala. To Jack Sock. W czwartkowy wieczór ci dwaj tenisiści zmierzyli się ze sobą w III rundzie turnieju ATP w Rzymie.

I choć Sock rotuje piłki tak samo mocno - a niekiedy nawet mocniej - jak Nadal, w czwartek nie zagroził Hiszpanowi. Hiszpan w pierwszym secie błyskawicznie objął prowadzenie 3:0, by wygrać 6:3. W drugiej partii natomiast triumfował 6:4, decydujące przełamanie uzyskując w dziewiątym gemie po serii błędów rywala.

Tym samym Nadal wciąż pozostanie niepokonany w 2017 roku na kortach ziemnych. Tenisista z Majorki na ceglanej mączce wygrał już trzy turnieje - w Monte Carlo i w Barcelonie zwyciężył po raz dziesiąty w karierze, a w Madrycie po raz piąty. W obecnym tygodniu zmierza po ósmy triumf w Rzymie.

O wiele więcej emocji przyniósł rozgrywany równolegle na korcie Next Gen Arena pojedynek Dominika Thiema z Samem Querreyem. Faworyzowany Austriak niespodziewanie miał ogromne kłopoty z nieprzepadającym za grą na kortach ziemnych Amerykaninem. Ostatecznie do niespodzianki nie doszło. Rozstawiony z numerem ósmym Thiem pokonał Querreya 3:6, 6:3, 7:6(7), w tie breaku decydującego seta broniąc trzech meczboli.

Dla Thiema to drugi z rzędu turniej, w którym wygrał pojedynek po obronie piłek meczowych. W ubiegłym tygodniu w Madrycie, także w III rundzie, pokonał Grigora Dimitrowa, oddalając pięć meczboli dla Bułgara.

W stolicy Hiszpanii Thiem doszedł do finału, w którym nie sprostał Nadalowi. I to właśnie z Majorkaninem zmierzy się w ćwierćfinale zawodów w Rzymie. Będzie to trzecia konfrontacja tych tenisistów w aktualnych rozgrywkach. W finale w Barcelonie lepszy również okazał się Rafa. Ogółem bilans ich bezpośrednich konfrontacji wynosi 4-1 dla Nadala.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)