ATP Rzym: Rafael Nadal znalazł pogromcę. Hiszpan przegrał ze znakomicie dysponowanym Dominikiem Thiemem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ETTORE FERRARI /
PAP/EPA / ETTORE FERRARI /

Rafael Nadal nie wygra rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. W piątkowym ćwierćfinale Hiszpan, siedmiokrotny mistrz tej imprezy, w dwóch setach przegrał z Dominikiem Thiemem.

W tym artykule dowiesz się o:

17 spotkań wygranych z rzędu, trzy turniejowe triumfy, i koniec. Rafael Nadal nie przystąpi do wielkoszlemowego Rolanda Garrosa jako tenisista niepokonany na nawierzchni ziemnej. W piątek, w ćwierćfinale imprezy ATP w Rzymie, Hiszpan przegrał z Dominikiem Thiemem.

Od początku piątkowego meczu Thiem rzucił się na utytułowanego rywala jak wygłodniały drapieżnik na ofiarę. Austriak wygrał losowanie, wybrał odbiór i w gemie otwarcia wywalczył przełamanie. Tenisista z Wiener-Neustatd imponował. Grał na kosmicznym poziomie, zdominował Nadala, posyłał niewiarygodne uderzenia z linii końcowej i spychał rywala go głębokiej defensywy.

Po drugim przełamaniu (w piątym gemie) Thiem wyszedł na prowadzenie 5:1. Nadal, choć był w arcytrudnej sytuacji, walczył. Zniwelował jednego breaka, zmniejszył stratę na 4:5, ale ostatecznie przegrał inauguracyjną odsłonę 4:6. Dla Austriaka był to pierwszy wygrany set z Hiszpanem po serii sześciu przegranych z rzędu.

Druga odsłona nic nie zmieniła w obrazie gry. Mecz wciąż stał na wspaniałym poziomie i był niesamowicie intensywny. Obaj rozgrywali cudowne wymiany z głębi kortu, po których ręce same składały się do oklasków.

O ile w pierwszym secie Thiem zachwycał w początkowej fazie, o tyle w drugim zanotował piorunującą końcówkę. Od stanu 3:3 znów wzniósł się na mistrzowski poziom. Zdobył trzy gemy z rzędu, dwukrotnie przełamując Nadala, i mógł wznieść ręce w górę w geście wielkiego triumfu.

Mecz trwał 111 minut. W tym czasie Thiem posłał dwa asy, popełnił dwa podwójne błędy serwisowe, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z siedmiu break pointów, zagrał 24 uderzenia kończące i popełnił 22 niewymuszone błędy. Nadalowi natomiast zapisano jednego asa, 21 zagrań wygrywających i 20 pomyłek własnych

Dla Nadala to pierwsza porażka w tegorocznym sezonie gry na kortach ziemnych. Hiszpan wygrał trzy turnieje - w Monte Carlo, w Barcelonie i w Madrycie. W finałach dwóch ostatnich pokonywał właśnie Thiema. Poprzednią przegraną na mączce Majorkanin zanotował również w Rzymie i także w ćwierćfinale, w zeszłym roku przegrywając z Novakiem Djokoviciem.

Z kolei Thiem, który pokonał Nadala drugi raz w szóstej konfrontacji i zarazem przerwał serię trzech kolejnych porażek z Hiszpanem, pierwszy raz w karierze awansował do półfinału Internazionali BNL d'Italia. O finał zagra z lepszym z pary Juan Martin del Potro - Novak Djoković.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 4,273 mln dolarów piątek, 19 maja ćwierćfinał gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 8) - Rafael Nadal (Hiszpania, 4) 6:4, 6:3

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Dominic Thiem awansuje do finału turnieju ATP w Rzymie?