WTA Eastbourne: Johanna Konta rozprawiła się z Andżeliką Kerber, dwie Brytyjki w półfinale

Brytyjka Johanna Konta pokonała 6:3, 6:4 Niemkę Andżelikę Kerber i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach trawiastych w Eastbourne.

PAP/EPA / ETTORE FERRARI

Johanna Konta (WTA 7) w ciągu jednego dnia pokonała mistrzynię tegorocznego Rolanda Garrosa Jelenę Ostapenko i liderkę rankingu Andżelikę Kerber. W ostatnim gemie meczu z Niemką Brytyjka poślizgnęła się na korcie. Upadek wyglądał groźnie, ale po interwencji medycznej reprezentantka gospodarzy przypieczętowała awans do półfinału.

W II secie Konta wróciła z 1:3, a w 10. gemie wykorzystała czwartą piłkę meczową. W ciągu 86 minut zaserwowała sześć asów. Kerber popełniła siedem podwójnych błędów. Przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko dziewięć z 28 punktów. Niemce naliczono 23 kończące uderzenia i 20 pomyłek. Brytyjka miała 32 piłki wygrane bezpośrednio i 20 niewymuszonych błędów. Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. W ubiegłym roku dwa razy lepsza była Kerber.

W półfinale Konta zmierzy się z finalistką turnieju z ubiegłego sezonu Karoliną Pliskovą (WTA 3), która pokonała 6:7(7), 6:2, 6:4 Swietłanę Kuzniecową (WTA 8). W ciągu dwóch godzin i 16 minut Czeszka zaserwowała 12 asów, o trzy więcej od rywalki. Rosjanka zdobyła tylko dziewięć z 30 punktów przy swoim drugim podaniu. Była wiceliderka rankingu obroniła cztery piłki setowe w tie breaku I partii, a w III secie nie wykorzystała prowadzenia 4:1.

Mistrzyni imprezy z 2009 roku Karolina Woźniacka (WTA 6) wygrała 5:7, 6:4, 6:1 z Simoną Halep (WTA 2). W I secie Dunka nie wykorzystała prowadzenia 5:2, a w II partii dla odmiany wróciła z 0:3. Na otwarcie decydującej odsłony Rumunka uzyskała przełamanie, ale straciła sześć kolejnych gemów. W trwającym godzinę i 53 minuty meczu było 14 przełamań, z czego osiem na korzyść Woźniackiej.

O finał Dunka zagra z Heather Watson (WTA 126), która wróciła z 2:4 w III secie i pokonała 6:1, 1:6, 6:4 Barborę Strycovą (WTA 23). Brytyjka zdobyła 30 z 41 punktów przy swoim pierwszym podaniu i uzyskała cztery przełamania. Tenisistka z Guernsey po raz drugi zagra w półfinale w Eastbourne (2014).

Aegon International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania)
WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 819 tys. dolarów
czwartek, 29 czerwca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Karolina Pliskova (Czechy, 3) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 7) 6:7(7), 6:2, 6:4
Johanna Konta (Wielka Brytania, 5) - Andżelika Kerber (Niemcy, 1/WC) 6:3, 6:4
Karolina Woźniacka (Dania, 6) - Simona Halep (Rumunia, 2/WC) 5:7, 6:4, 6:1
Heather Watson (Wielka Brytania, WC) - Barbora Strycova (Czechy) 6:1, 1:6, 6:4

Czy Johanna Konta awansuje do finału turnieju WTA w Eastbourne?