Wimbledon: Dominic Thiem, Alexander Zverev i Grigor Dimitrow bez strat w II rundzie, zawód Feliciano Lopeza

Dominic Thiem w trzech setach pokonał Vaska Pospisila w I rundzie rozgrywanego na trawie wielkoszlemowego Wimbledonu 2017. Do 1/32 finału awansowali też Grigor Dimitrow, Alexander Zverev i Tomas Berdych, odpadł natomiast Feliciano Lopez.

Marcin Motyka
PAP/EPA / WILL OLIVER

Choć Dominic Thiem jest tenisistą o ugruntowanej pozycji w męskiej hierarchii, mało kto zalicza go do grona faworytów Wimbledonu 2017. Być może - niesłusznie, bo udowodnił, że również na trawie potrafić grać na znakomitym poziomie. We wtorkowym meczu I rundy z groźnym na zielonej nawierzchni Vaskiem Pospisilem Austriak zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Świetnie serwował (osiem asów, 30 z 34 wygranych punktów po trafionym pierwszym podaniu), był agresywny (28 zagrań kończących), ale nie popełniał wielu błędów (tylko 12 niewymuszonych). Dodatkowo wykorzystał cztery z 14 szans na przełamanie i pokonał Kanadyjczyka 6:4, 6:4, 6:3.

- To był dobry mecz. Jestem zadowolony ze swojej gry, zwłaszcza z tego, jak returnowałem - powiedział rozstawiony z numerem ósmym Thiem. W II rundzie Austriak zagra z Gillesem Simonem. Z Francuzem tenisista z Wiener-Neustadt ma wprawdzie bilans 5-2, ale go nie lekceważy. - Na trawie każdy mecz jest trudny - przyznał.

W ślady starszego rodaka poszedł Sebastian Ofner  21-latek z Sankt Marein, aktualnie 218. gracz rankingu, w swoim debiucie w turnieju wielkoszlemowym pokonał 6:2, 6:3, 6:2 doświadczonego Thomaza Bellucciego. W nagrodę w II rundzie zmierzy się z Jackiem Sockiem. Oznaczony numerem 17. Amerykanin w czterech partiach ograł Christiana Garina, kolejnego wielkoszlemowego debiutanta.

Grigor Dimitrow rozegrał przeciętny mecz, ale nie oddał Diego Schwartzmanpwi nawet seta. Bułgar, półfinalista Wimbledonu z 2014 roku, pokonał Argentyńczyka, który nigdy w karierze nie wygrał meczu na trawie, 7:6(4), 6:2, 6:2 w 110 minut. O III rundę Dimitrow, turniejowa "11", powalczy z Marcosem Baghdatisem. Cypryjczyk, który w ubiegły piątek w Antalyi zemdlał na korcie z powodu odwodnienia, doszedł już do pełnej sprawności i we wtorek uporał się z Jamesem Wardem, posiadaczem dzikiej karty.

Yuichi Sugita notuje najlepszy czas w zawodowej karierze. W ubiegłym tygodniu w Antalyi wywalczył pierwszy tytuł w głównym cyklu, natomiast we wtorek wygrał premierowy mecz w Wielkim Szlemie, ogrywając Brydana Kleina. W 1/32 finału Japończyk stanie naprzeciw Adriana Mannarino. Francuz wyeliminował Feliciano Lopeza, który po świetnych wynikach w turniejach przygotowawczych (finał w Stuttgarcie i tytuł na kortach Queen's Clubu) przez wielu był typowany do roli czarnego konia Wimbledonu 2017. Tymczasem sprawił zawód, odpadając już po inauguracyjnym spotkaniu.

Podobnie jak przed dwoma laty, w I rundzie Wimbledonie Tomas Berdych okazał się lepszy od Jeremy'ego Chardy'ego. Tym razem Czech zwyciężył 6:3, 3:6, 7:6(4), 6:4 po dwóch godzinach i 22 minutach bardzo wyrównanego pojedynku. W następnej fazie The Championships Berdych, finalista sprzed siedmiu lat, zmierzy się z Ryanem Harrisonem. Amerykanin w trzech partiach ograł Bornę Coricia.

Spokojny mecz otwarcia ma za sobą najlepszy z grupy młodych-zdolnych Alexander Zverev. 20-latek z Hamburga wykorzystał trzy break pointy, posłał 33 uderzenia kończące i pokonał 6:4, 7:6(3), 6:3 Jewgienija Donskoja. - Awansowałem do II rundy. Jestem zadowolony, ale nie chcę na tym poprzestać. Chcę wygrać jeszcze kilka meczów - skomentował Zverev, którego kolejnym rywalem został Frances Tiafoe. Amerykanin we wtorek odprawił z kwitkiem Robina Haase, triumfując w czterech setach.

W amerykańskim meczu doświadczenie wzięło górę nad młodością. 32-letni John Isner wygrał z młodszym o 13 lat Taylorem Fritzem 6:4, 7:6(3), 6:3, serwując 25 asów i ani razu nie tracąc własnego podania. W 1/32 finału Isner, turniejowa "23" zagra z Dudim Selą. Izraelczyk pokonał Marcela Granollersa po pięciosetowym boju (4:6, 6:3, 1:6, 6:2, 6:1).

Janko Tipsarević spędził na korcie ledwie 12 minut i po pięciu przegranych gemach poddał mecz z Jaredem Donaldsonem. - Miałem pewne kłopoty, ale przed meczem czułem się dobrze. Niestety, po trzecim gemie mój stan zdrowia się pogorszył i musiałem skreczować - wyjaśniał Serb. Amerykanin natomiast w II rundzie zmierzy się z Horacio Zeballosem bądź z Paolo Lorenzim. Mecz Argentyńczyka z Włochem został przerwany w czwartym secie z powodu zapadającego zmierzchu.

John Isner (USA, 23) - Taylor Fritz (USA, Q) 6:4, 7:6(3), 6:3
Adrian Mannarino (Francja) - Feliciano Lopez (Hiszpania, 19) 5:7, 6:1, 6:1, 4:3 i krecz
Frances Tiafoe (USA) - Robin Haase (Holandia) 6:3, 3:6, 7:6(5), 7:5
Dudi Sela (Izrael) - Marcel Granollers (Hiszpania) 4:6, 6:3, 1:6, 6:2, 6:1
Jared Donaldson (USA) - Janko Tipsarević (Serbia) 5:0 i krecz
Ryan Harrison (USA) - Borna Corić (Chorwacja) 7:6(4), 6:4, 7:6(6)
Dusan Lajović (Serbia) - Stefanos Tsitsipas (Grecja, Q) 6:4, 6:4, 6:4
Marcos Baghdatis (Cypr) - James Ward (Wielka Brytania, WC) 6:4, 6:4, 6:3
Yuichi Sugita (Japonia) - Brydan Klein (Wielka Brytania, WC) 7:6(5), 6:3, 6:0
Sebastian Ofner (Austria, Q) - Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:2, 6:3, 6:2
Horacio Zeballos (Argentyna) - Paolo Lorenzi (Włochy, 32) 6:7(3), 6:4, 6:7(8), 2:2 *do dokończenia