Challenger Bastad: trzysetowa wygrana Kamila Majchrzaka na inaugurację turnieju

Kamil Majchrzak awansował do II rundy singla turnieju ATP Challenger Tour na kortach ziemnych w Bastad. W poniedziałek na inaugurację zmagań w szwedzkim kurorcie zwyciężył Argentyńczyka Juana Ignacio Londero 4:6, 6:2, 6:3.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / SOEREN STACHE

Piotrkowianin dostał się do turnieju Bastad Challenger już po rozlosowaniu eliminacji, w których miał być najwyżej rozstawiony. Ponieważ wycofało się dwóch uczestników, Kamil Majchrzak (ATP 270) został przeniesiony do głównej drabinki. W niedzielę jego przeciwnikiem został Juan Ignacio Londero (ATP 424), który udanie przeszedł przez kwalifikacje.

Gdyby Polak zachował koncentrację, to poniedziałkowy pojedynek zakończyłby w dwóch setach. W partii otwarcia przełamał już w trzecim gemie, po czym wysunął się na 4:2. Od jednak momentu inicjatywa była po stronie 23-letniego rywala, który wygrał cztery gemy z rzędu i w efekcie całego seta w stosunku 6:4.

Porażka w premierowej odsłonie podziałała na Majchrzaka mobilizująco. Podopieczny Tomasza Iwańskiego zdobył breaka w trzecim gemie drugiego seta i kontynuował budowanie przewagi. Szybko pojawiły się kolejne szanse na następne przełamania. Naszemu reprezentantowi udało się uzyskać breaka na 5:2, a po zmianie stron wykorzystać pierwszą piłkę setową.

W trzeciej partii Polak zagrał uważnie i cierpliwie wyczekiwał swoich szans. W siódmym gemie wykorzystał break pointa, a uzyskanej przewagi już nie wypuścił z rąk. Po dwóch godzinach i 17 minutach wygrał ostatecznie 4:6, 6:2, 6:3, wieńcząc pojedynek przy serwisie Londero. W całym meczu nasz tenisista posłał siedem asów i wykorzystał pięć z 15 break pointów. Argentyńczyk przełamał jego podanie dwukrotnie, w końcowej fazie pierwszego seta.

Za awans do II rundy szwedzkiej imprezy Majchrzak dostanie sześć punktów do rankingu ATP. O ćwierćfinał 21-latek z Piotrkowa Trybunalskiego powalczy albo z oznaczonym trzecim numerem Szwajcarem Henrim Laaksonenem (ATP 104), albo z Francuzem Tristanem Lamasine'em (ATP 198).

W poniedziałek, po regulaminowej przerwie na odpoczynek, Majchrzak rozpoczął jeszcze zmagania w turnieju debla. Jego partnerem jest Hubert Hurkacz, a przeciwnikami Biało-Czerwonych byli Belg Kimmer Coppejans i Francuz Tristan Lamasine. Polacy wygrali 7:5, 5:7, 10-4 i w ćwierćfinale spotkają się z Argentyńczykami Facundo Bagnisem i Renzo Olivo lub rozstawionymi z "dwójką" Australijczykiem Steven de Waardem i grającym pod flagą Japonii Benem Mclachlanem.

We wtorek do walki w singlu przystąpi Hurkacz. Jego przeciwnikiem w trzecim meczu od godz. 10:00 będzie rozstawiony z "szóstką" Belg Arthur de Greef (ATP 116). Wrocławianin dostał się do głównej drabinki poprzez eliminacje.

Bastad Challenger, Bastad (Szwecja)
ATP Challenger Tour, kort ziemny, pula nagród 43 tys. euro
poniedziałek, 10 lipca

I runda gry pojedynczej:

Kamil Majchrzak (Polska, Alt) - Juan Ignacio Londero (Argentyna, Q) 4:6, 6:2, 6:3

I runda gry podwójnej:

Hubert Hurkacz (Polska) / Kamil Majchrzak (Polska) - Kimmer Coppejans (Belgia) / Tristan Lamasine (Francja) 7:5, 5:7, 10-4

Czy Kamil Majchrzak awansuje do ćwierćfinału?