Challenger Szczecin: Jerzy Janowicz nie wyzbył się syndromu Floriana Mayera

Cztery mecze i cztery porażki - to bilans pojedynków Jerzego Janowicza z Florianem Mayerem. Niemiec ma patent na grę Polaka. W piątek pokonał go w dwóch setach w ćwierćfinale turnieju ATP Challenger Tour na kortach ziemnych w Szczecinie.

Rafał Smoliński
Jerzy Janowicz PAP / Marcin Bielecki / Na zdjęciu: Jerzy Janowicz

Jerzy Janowicz bardzo chciał wygrać zawody Pekao Szczecin Open i poprawić zajmowaną obecnie w rankingu ATP 149. pozycję. Łodzianin miał jednak świadomość, że łatwo nie będzie. Nie ma co ukrywać, że nie jest jeszcze w najwyżej dyspozycji, jaką swego czasu prezentował w turniejach głównego cyklu.

W piątek Polak zmierzył się z Florianem Mayerem (ATP 69), któremu niedawno udało się powrócić do Top 100. Doświadczony Niemiec potrafi grać na mączce, a do tego ma patent na łodzianina. Pokonywał go wcześniej trzykrotnie. W Szczecinie uczynił to po raz czwarty, tym razem w dwóch setach.

Janowicz słabo wszedł w mecz. Już w gemie otwarcia stracił podanie, a rywal poszedł za ciosem i błyskawicznie zrobiło się 3:0 dla reprezentanta naszych zachodnich sąsiadów. Choć tenisista z Bayreuth przegrał dwa kolejne gemy, to później cały czas korzystał na niezbyt dobrej postawie Polaka. Łodzianin popełnił w pierwszym secie sporo błędów i kilka razy nie popisał się przy siatce. Przegrał więc zasłużenie 2:6.

Lepiej gra Janowicza wyglądała w drugiej partii, w której jako pierwszy wypracował on break pointa. W obliczu niebezpieczeństwa Mayer odpalił jednak serwisem i natychmiast zrobiło się po 3. Po chwili nasz reprezentant stracił podanie w wyniku solidnej postawy Niemca. Nadzieja na korzystny wynik odżyła po przerwie, kiedy oznaczony "szóstką" Polak przełamał do 30. Tym razem doszło do rozgrywki tiebreakowej, w której większe opanowanie i doświadczenie przechyliło szalę zwycięstwa na korzyść grającego z "dwójką" zawodnika.

Po 78 minutach Mayer wygrał 6:2, 7:6(3) i zameldował się w półfinale szczecińskiego turnieju. W sobotę jego przeciwnikiem będzie Estończyk Jürgen Zopp, który w wielkim stylu triumfował w zeszłotygodniowym challengerze w holenderskim Alphen aan den Rijn. Janowicz zdobył w Szczecinie 25 punktów do rankingu ATP i w poniedziałek przesunie się w światowej klasyfikacji o kilka lokat.