WTA Linz: Magdalena Rybarikova w półfinale, porażka Belindy Bencić po dramatycznym boju

Słowaczka Magdalena Rybarikova pokonała 5:7, 6:2, 6:1 Rumunkę Soranę Cirsteę i awansowała do półfinału turnieju WTA International w Linzu.

Magdalena Rybarikova PAP/EPA / NIC BOTHMA / Magdalena Rybarikova
W ćwierćfinale turnieju w Linzu zmierzyły się Magdalena Rybarikova (WTA 28) i Sorana Cirstea (WTA 37). Słowaczka w marcu spadła na 453. miejsce w rankingu. Zdobyła cztery tytuły ITF oraz doszła do półfinałów w Nottingham i Wimbledonu. Po osiągnięciu IV rundy US Open weszła do czołowej "30". Duży awans zanotowała również Rumunka, która do Australian Open przystąpiła jako 78. rakieta globu. W Melbourne dotarła do IV rundy. Później zanotowała m.in. dwa ćwierćfinały w turniejach rangi Premier Mandatory (Madryt, Pekin).

W I partii Rybarikova nie wykorzystała prowadzenia 5:3 oraz dwóch piłek setowych. W dwóch kolejnych setach straciła trzy gemy. W trwającym dwie godziny i trzy minuty meczu Słowaczka pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała dziewięć z 10 break pointów.

Niesamowitą batalię stoczyły Belinda Bencić (WTA 228) i Mihaela Buzarnescu (WTA 105). Szwajcarka podniosła się ze stanu 4:6, 2:5 i doprowadziła do III partii po obronie trzech piłek meczowych. W niej ponownie odbiła się z 2:5. Odparła czwartego i piątego meczbola, ale w tie breaku nie przechyliła szali zwycięstwa na swoją stronę. Rumunka zwyciężyła 6:4, 5:7, 7:6(4) po dwóch godzinach i 30 minutach walki.

Buzarnescu to mistrzyni juniorskiego US Open 2006 w deblu w parze z Ralucą Olaru. Rumunka w swoim dorobku ma 53 tytuły ITF (20 w singlu i 33 w deblu). Na wielkoszlemowy debiut czekała aż do US Open 2017. W Linzu notuje najlepszy w karierze występ w WTA Tour. W poniedziałek 29-latka z Bukaresztu zadebiutuje w Top 100 rankingu.

Barbora Strycova (WTA 26) pokonała 6:1, 6:3 Tatjanę Marię (WTA 52). W trwającym 72 minuty spotkaniu Czeszka obroniła dwa break pointy, a sama cztery razy przełamała rywalkę. Przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 26 z 34 punktów.

Viktorija Golubić (WTA 117) wygrała 6:3, 6:1 z Johanną Larsson (WTA 89). Szwajcarka wykorzystała sześć z 10 break pointów i awansowała do pierwszego w tym roku półfinału w głównym cyklu.

W sobotę w półfinale Rybarikova zmierzy się z Golubić, którą w tym roku pokonała na trawie w Ilkley (ITF z pulą nagród 100 tys. dolarów). Strycova spotka się z Buzarnescu i będzie to pierwsza konfrontacja tych tenisistek.

Upper Austria Ladies Linz, Linz (Austria)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek, 13 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Magdalena Rybarikova (Słowacja, 1) - Sorana Cirstea (Rumunia, 5) 5:7, 6:2, 6:1
Barbora Strycova (Czechy, 2) - Tatjana Maria (Niemcy, 7) 6:1, 6:3
Viktorija Golubić (Szwajcaria) - Johanna Larsson (Szwecja) 6:3, 6:1
Mihaela Buzarnescu (Rumunia, Q) - Belinda Bencić (Szwajcaria, WC) 6:4, 5:7, 7:6(4)

Czy Magdalena Rybarikova awansuje do finału turnieju WTA w Linzu?