Mistrzostwa WTA: Simona Halep przerwała zwycięską passę Caroline Garcii

Rumunka Simona Halep pokonała 6:4, 6:2 Francuzkę Caroline Garcię w meczu Grupy Czerwonej Mistrzostw WTA rozgrywanych w Singapurze.

Simona Halep PAP/EPA / WALLACE WOON / Na zdjęciu: Simona Halep
Caroline Garcia miała serię 11 z rzędu wygranych meczów. Francuzka triumfowała w Wuhanie i Pekinie. Zadebiutowała w Top 10 rankingu i po raz pierwszy bierze udział w Mistrzostwach WTA. W poniedziałek w Singapurze jej zwycięska passa dobiegła końca. Tenisistka z Lyonu przegrała 4:6, 2:6 z Simoną Halep. Dla Rumunki to pierwszy turniej w roli liderki rankingu.

W drugim gemie I seta Halep utrzymała podanie po obronie dwóch break pointów. Grała głębokie piłki, zmieniała kierunki, świetnie poruszała się po korcie. Znakomicie prezentowała się w obronie, wyprowadzała zabójcze kontry i płynnie przechodziła z defensywy do ataku. Wykazywała się stoickim spokojem w najważniejszych momentach. Przy 2:2 Rumunka zagrała świetny bekhend oraz skorzystała z dwóch błędów rywalki i uzyskała przełamanie. Dwa efektowne zagrania z głębi kortu dały Garcii dwie okazje na natychmiastowe odrobienie straty. Przy pierwszej z nich podwójny błąd popełniła Halep. Dwie takie pomyłki przy 4:4 zrobiła Garcia i Rumunka serwowała po wygranie I partii. Francuzka obroniła dwie piłki setowe (efektowny return, forhendowa kontra), ale trzecią liderka rankingu wykorzystała kończącym bekhendem.

Trzy bardzo dobre ofensywne akcje dały Halep przełamanie na 2:1 w II secie. As, bekhend i forhend pozwoliły Rumunce obronić trzy break pointy przy 0-40 i wyjść na 3:1. Liderka rankingu imponowała skutecznością, nie było w jej grze żadnych nerwowych ruchów, a Garcia nie potrafiła wykorzystywać szans. W piątym gemie Francuzka oddała podanie ze stanu 40-0. Efektownym bekhendem po linii Halep podwyższyła na 4:1. W ósmym gemie tenisistka z Lyonu popełniła dwa proste błędy i mecz dobiegł końca.

W trwającym 87 minut meczu Halep obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama wykorzystała cztery z pięciu szans na przełamanie. Rumunka posłała 13 kończących uderzeń przy 11 niewymuszonych błędach. Garcia miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. Francuzka zdobyła tylko dziewięć z 21 punktów przy swoim drugim podaniu.

Dla Halep to czwarty występ w Mistrzostwach WTA. Jej najlepszy rezultat to finał, który osiągnęła w debiucie w 2014 roku. W dwóch poprzednich startach nie awansowała do półfinału. W tym roku Rumunka zdobyła jeden tytuł (Madryt). Poza tym zanotowała finały w Rzymie i Rolanda Garrosa oraz w Cincinnati i Pekinie.

Halep podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Garcią. Było to ich trzecie starcie w tym roku. W ćwierćfinale w Toronto zwyciężyła Rumunka, a w finale w Pekinie z wygranej cieszyła się Francuzka.