ATP Bazylea: Denis Shapovalov wygrał dramatyczny mecz otwarcia. 56 minut Roberto Bautisty

Denis Shapovalov po tie breaku trzeciego seta pokonał Yuichiego Sugitę w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 500 w Bazylea. W niespełna godzinę swój mecz wygrał Roberto Bautista.

Marcin Motyka
Denis Shapovalov PAP/EPA / ANDRE PICHETTE / Denis Shapovalov

18-letniemu Denisowi Shapovalovowi przypadł ogromny zaszczyt. Kanadyjczyk, 49. tenisista świata, najmłodszy gracz w Top 50 klasyfikacji singlistów, rozegrał mecz otwarcia tegorocznej edycji turnieju ATP w Bazylei. I wraz z Yuichim Sugitą stworzył ciekawe oraz dramatyczne widowisko. Ostatecznie po dwugodzinnej batalii Shapovalov zwyciężył 4:6, 6:2, 7:6(3). Kolejnym rywalem Kanadyjczyka będzie lepszy z pary Ruben Bemelmans - Adrian Mannarino.

Do II rundy awansował także inny tenisista młodego pokolenia, Hyeon Chung. 21-letni Koreańczyk pokonał 6:3, 6:1 starszego o 14 lat Paolo Lorenziego. Dla Włocha był to już 33. występ w tym roku. Żaden tenisista z czołowej "100" rankingu w sezonie 2017 nie wystąpił w większej liczbie turniejów.

Roberto Bautista potrzebował zaledwie 56 minut, by awansować do 1/8 finału Swiss Indoors Basel 2017. Rozstawiony z numerem szóstym Hiszpan zdeklasował (6:0, 6:3) kwalifikanta Michaiła Kukuszkina. W poniedziałkowym spotkaniu Bautista zaserwował trzy asy, wykorzystał pięć z sześciu piłek na przełamanie i łącznie zdobył 54 punkty, o 30 więcej od rywala.

Z turniejem pożegnał się już pierwszy reprezentant gospodarzy, Marco Chiudinelli. Szwajcarski posiadacz dzikiej karty przegrał 2:6, 6:7(3) z Robinem Haase. Co ciekawe, przed sześcioma laty obaj tenisiści także zmierzyli się w I rundzie w Bazylei i wówczas padł niemal identyczny wynik [6:2, 7:6(7)] dla Haase. Wygrywając, Holender przerwał serię sześciu porażek z rzędu.

W Swiss Indoors Basel 2017 nie wystąpią Fernando Verdasco i Aljaz Bedene. Ich miejsca w głównej drabince jako tzw. "szczęśliwi przegrani" z eliminacji zajęli Vasek Pospisil i Florian Mayer.

Swiss Indoors Basel, Bazylea (Szwajcaria)