Finały Next Gen ATP: Danił Miedwiediew wygrał pierwszy mecz w dziejach turnieju. Andriej Rublow zasmucił gospodarzy

Danił Miedwiediew w czterech setach pokonał Karena Chaczanowa w meczu otwarcia rozgrywanych na kortach twardych w hali w Mediolanie Finałów Next Gen ATP. Pierwsze spotkania grupowe wygrali też Andriej Rublow, Borna Corić i Hyeon Chung.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

Tegoroczna edycja Finałów Next Gen ATP jest pierwszą w historii. W turnieju bierze udział siedmiu czołowych tenisistów młodego pokolenia, wyłonionych na bazie specjalnego rankingu ATP Race to Milan, oraz jeden, który wygrał zawody o dziką kartę. Mecze rozgrywane są w nietypowym formacie. Tenisiści grają do trzech wygranych setów, ale zwycięzcą partii zostaje ten, kto jako pierwszy zdobędzie cztery gemy (tie break następuje przy stanie 3:3). We wtorek odbyły się premierowe spotkania fazy grupowej.

Pierwszy mecz w dziejach Finałów Next Gen ATP był sprawą rosyjską. O godz. 14:00 po przeciwnych stronach siatki stanęli Karen Chaczanow i Danił Miedwiediew. Pojedynek zakończył się niespodzianką. Niżej notowany Miedwiediew zwyciężył 2:4, 4:3(6), 4:3(3), 4:2. - Cieszę się, że po przegraniu pierwszego seta odnalazłem właściwy rytm i wróciłem do gry. Jestem bardzo szczęśliwy, że podniosłem swoją grę na tak wysoki poziom, że wygrałem - powiedział 21-latek z Moskwy, który w ciągu 110 minut zaserwował dwa asy, posłał 28 zagrań kończących i uzyskał dwa przełamania.

Liderem Grupy B po inauguracyjnej kolejce jest jednak Borna Corić. W wieczornym meczu Chorwat nie dał szans Jaredowi Donaldsonowi, wygrywając w godzinę i 17 minut oraz bez straty seta.

W Grupie A po pierwszej serii gier na czele znajduje się Hyeon Chung. W spotkaniu z Denisem Shapovalovem Koreańczyk posłał tylko pięć uderzeń wygrywających, ale popełnił też zaledwie 22 niewymuszone błędy, przy aż 42 Kanadyjczyka, i wygrał 1:4, 4:3(5), 4:3(4), 4:1.

Najwięcej dnia emocji w dniu otwarcia Finałów Next Gen ATP przyniósł ostatni mecz. "Na papierze" było starcie Goliata z Dawidem. Najwyżej rozstawiony Andriej Rublow zmierzył się z Gianluigim Quinzim, który wygrał turniej o dziką kartą. W praktyce pojedynek trzymał w napięciu do ostatniej piłki i zakończył się tie breakiem decydującego seta. Ostatecznie Rublow triumfował 1:4, 4:0, 4:3(3), 0:4, 4:3(3).

Finały Next Gen ATP, Mediolan (Włochy)
kort twardy w hali, pula nagród 1,275 mln dolarów
wtorek, 7 listopada

Grupa A:

Hyeon Chung (Korea Południowa) - Denis Shapovalov (Kanada) 1:4, 4:3(5), 4:3(4), 4:1
Andriej Rublow (Rosja) - Gianluigi Quinzi (Włochy, WC) 1:4, 4:0, 4:3(3), 0:4, 4:3(3)