Australian Open: Karolina Woźniacka i Elina Switolina w II rundzie. Wymarzony debiut 15-letniej Marty Kostiuk

Karolina Woźniacka i Elina Switolina oddały rywalkom po pięć gemów w I rundzie Australian Open. Debiutująca w głównym cyklu 15-letnia Marta Kostiuk odprawiła Shuai Peng.

Karolina Woźniacka Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Karolina Woźniacka
Karolina Woźniacka (WTA 2) i Elina Switolina (WTA 4) łatwo awansowały do II rundy Australian Open. Dunka pokonała 6:2, 6:3 Mihaelę Buzarnescu (WTA 44). Jej zwycięstwo mogło być jeszcze bardziej okazałe. Prowadziła 6:2, 2:0, aby przegrać trzy gemy z rzędu. Switolina wygrała 6:3, 6:2 z Ivaną Jorović (WTA 279). Ukrainka również miała szansę lepszy wynik, bo miała 6:3, 5:0.

W ciągu 71 minut Woźniacka wykorzystała wszystkie sześć szans na przełamanie rywalki. Dunce naliczono 12 kończących uderzeń i osiem niewymuszonych błędów. Buzarnescu miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki. Kolejną rywalką byłej liderki rankingu będzie Jana Fett (WTA 119), która pokonała 6:3, 6:2 Misę Eguchi (WTA 436). Dla Chorwatki to pierwszy wygrany mecz w wielkoszlemowym turnieju.

Switolina w trwającym 72 minuty meczu posłała 23 kończące uderzenia (Jorović miała 16) i wykorzystała pięć z 13 break pointów. W II rundzie Ukrainka zmierzy się z Kateriną Siniakovą (WTA 59), która pokonała 6:2, 6:7(5), 6:4 Marię Sakkari (WTA 55). Czeszka prowadziła 6:2, 3:0, ale Greczynka odrodziła się, wróciła też z 3-5 w tie breaku. W decydującej partii było tylko jedno przełamanie, które 21-latka z Hradec Kralove uzyskała na 4:3.

W I rundzie doszło do starcia złotej medalistki olimpijskiej z Rio de Janeiro z triumfatorką US Open 2011. Lepsza okazała się rewelacja brazylijskich igrzysk Monica Puig (WTA 58), która pokonała 4:6, 7:6(6), 6:4 Samanthę Stosur (WTA 41). Portorykanka wróciła z 4:6, 2:4, a w tie breaku II seta obroniła piłkę meczową. Kolejną przeciwniczką Puig będzie Estonka Kaia Kanepi.

15-letnia Marta Kostiuk (WTA 521) w 57 minut pokonała 6:2, 6:2 Shuai Peng (WTA 27). Ukraince zanotowano 27 kończących uderzeń, Chinka miała ich dziewięć. Dla tenisistki z Kijowa to debiut w głównym cyklu. W ubiegłym roku wygrała Australian Open juniorek. Teraz przeszła kwalifikacje i rywalizuje w turnieju głównym w gronie profesjonalistek. W II rundzie Kostiuk spotka się z Olivią Rogowską (WTA 168), która wykorzystała osiem z 14 break pointów i zwyciężyła 6:3, 6:7(3), 6:2 Jaimee Fourlis (WTA 286).

Sporo problemów miała Anastazja Pawluczenkowa (WTA 18). Rosjanka wróciła z 0:3 w III secie i wygrała 3:6, 6:4, 6:3 z Kateryną Kozłową (WTA 86). Kateryna Bondarenko (WTA 81) zwyciężyła 7:6(3), 4:6, 6:2 Viktoriję Golubić (WTA 115). W I partii Szwajcarka nie wykorzystała prowadzenia 5:3 i piłki setowej przy 5:4. W II secie miała serię gemów zdobytych (z 3:4 na 6:2), a w decydującej odsłonie straconych (z 2:1 na 2:6). Nicole Gibbs (WTA 113) oddała dwa gemy Bułgarce Wiktorii Tomowej (WTA 139).

W ubiegłym tygodniu Elise Mertens (WTA 37) triumfowała w Hobart w singlu i deblu. W poniedziałek w Melbourne Belgijka rozbiła 6:2, 6:1 Viktorię Kuzmovą (WTA 125). Trzy gemy straciła również Denisa Allertova (WTA 130), która odprawiła Pauline Parmentier (WTA 82). Luksika Kumkhum (WTA 124) pokonała 6:3, 7:5 Johannę Larsson (WTA 83). W II secie Szwedka z 3:5 wyrównała na 5:5, ale nie zdołała odwrócić losów meczu.

Daria Gawriłowa (WTA 23) rozbiła 6:1, 6:1 Irinę Falconi (WTA 131). Australijka posłała 23 kończące uderzenia przy 16 niewymuszonych błędach. Amerykance zanotowano pięć piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 55 mln dolarów australijskich

Katerina Siniakova (Czechy) - Maria Sakkari (Grecja) 6:2, 6:7(5), 6:4
Kateryna Bondarenko (Ukraina) - Viktorija Golubić (Szwajcaria, Q) 7:6(3), 4:6, 6:2
Nicole Gibbs (USA) - Wiktoria Tomowa (Bułgaria, LL) 6:1, 6:1
Jana Fett (Chorwacja) - Misa Eguchi (Japonia) 6:3, 6:2
Denisa Allertova (Czechy, Q) - Pauline Parmentier (Francja) 6:3, 6:0
Luksika Kumkhum (Tajlandia, Q) - Johanna Larsson (Szwecja) 6:3, 7:5
Olivia Rogowska (Australia, WC) - Jaimee Fourlis (Australia, WC) 6:3, 6:7(3), 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Elina Switolina awansuje do III rundy Australian Open?