WTA Petersburg: życiowy sukces Jeleny Rybakiny. Kontrowersyjna piłka meczowa

18-letnia Jelena Rybakina pokonała w środę Caroline Garcię i odniosła największe zwycięstwo w zawodowej karierze. Rosjanka awansowała do ćwierćfinału halowego turnieju WTA Premier w Petersburgu. Sporo kontrowersji wzbudziła piłka meczowa.

Rafał Smoliński
Jelena Rybakina Getty Images / Abbie Parr / Na zdjęciu: Jelena Rybakina

W środowym pojedynku II rundy wydarzenia zmieniały się jak w kalejdoskopie. Obie panie miały szanse, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Notowana obecnie na 450. miejscu w rankingu WTA Jelena Rybakina wytrzymała trudy 146-minutowego spotkania z siódmą rakietą świata i odniosła życiowy sukces w głównym cyklu.

Sporo kontrowersji wywołała piłka meczowa dla zdolnej moskwianki z rozgrywki tiebreakowej III seta. Przy stanie 6-5 tenisistka gospodarzy posłała forhend po krosie, którego nie zdołała przebić na drugą stronę Caroline Garcia. Zanim jednak Francuzka miała możliwość odegrania piłki, sędzia liniowy wywołał aut. Rybakina sprawdziła ślad i rzeczywiście minimalnie zahaczyła o linię. Zdezorientowana Rosjanka nie wiedziała, czy cieszyć się ze zwycięstwa. Główna arbiter zdecydowała, że powtórki punktu nie będzie. Reprezentantka Trójkolorowych jeszcze się z nią kłóciła i dopiero po minucie podziękowała za mecz rywalce.

Trzeba jednak przyznać, że Garcia sama jest sobie winna zaistniałej sytuacji. Pewnie wygrała partię otwarcia, a w drugiej odsłonie nie wykorzystała w 10. gemie serwisu na wagę zwycięstwa. Do tego w tie breaku miała meczbola. Rybakina natomiast zmarnowała w trzecim secie prowadzenie 5:3 i dopiero w tie breaku okazała się lepsza od rozstawionej z "trójką" przeciwniczki. Rosjanka, która miała 47 kończących uderzeń i 44 błędy własne, triumfowała ostatecznie 4:6, 7:6(6), 7:6(5). Francuzka zapisała na konto 24 wygrywających zagrań i 27 pomyłek.

Środowe zwycięstwo pozwoli Rybakinie zadebiutować w Top 300 rankingu WTA. Jej przeciwniczką w pojedynku o półfinał będzie w piątek Niemka Julia Görges lub Włoszka Roberta Vinci.

St. Petersburg Ladies Trophy, Petersburg (Rosja)