ATP Sofia: Stan Wawrinka pokonał Martina Klizana. Szwajcar w pierwszym ćwierćfinale od czerwca

Stan Wawrinka w trzech setach pokonał Martina Klizana w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP World Tour 250 w Sofii. Po tie breakach decydujących partii do ćwierćfinału awansowali Gilles Muller i Viktor Troicki.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
W najciekawszym meczu II rundy turnieju ATP w Sofii naprzeciw siebie stanęli Stan Wawrinka i Martin Klizan. Był to pojedynek tenisistów po poważnych przejściach zdrowotnych. Szwajcar nie grał od lipca do połowy stycznia z powodu kontuzji kolana. Słowak natomiast w ubiegłym roku miał wiele przerw wymuszonych urazem łydki. W czwartek łatwo można było dostrzec, że obaj są dalecy od optymalnej dyspozycji. Ostatecznie lepszy okazał się Wawrinka, który rozkręcił się po niemrawym początku i zwyciężył 4:6, 6:2, 6:3.

- Spodziewałem się trudnego meczu, bo on nie jest łatwym rywalem, a dodatkowo rozegrał już tu kilka spotkań. Im dłużej trwał mecz, tym prezentowałem się lepiej. Byłem agresywniejszy i lepiej dobierałem uderzenia - powiedział Wawrinka, dla którego to pierwszy ćwierćfinał od czerwca ubiegłego roku, gdy doszedł do finału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

O półfinał najwyżej rozstawiony Szwajcar (w czwartek 16 asów, 69 proc. wygranych punktów przy własnym podaniu, jedna strata serwisu i trzy przełamania) zmierzy się z Viktorem Troickim. Serb pokonał 7:6(4), 1:6, 7:6(5) Denisa Istomina. - Znam dobrze Viktora. Mam nadzieję, że zdołam się odpowiednio przygotować do tego meczu - dodał Wawrinka, który z Troickim ma bilans 8-0.

Tie breaka decydującego seta, aby awansować do ćwierćfinału, potrzebował również Gilles Muller. Oznaczony "trójką" Luksemburczyk po dwóch godzinach i 33 minutach pokonał 4:6, 7:6(5), 7:6(2) Andreasa Seppiego, serwując 23 asy. - W tak wyrównanych meczach zawsze potrzebujesz szczęścia. Tym razem było ono po mojej stronie - skomentował Muller, który w 1/4 finału powalczy z Mariusem Copilem. Rumun oddał tylko cztery gemy Blazowi Kavciciowi.

Z Diema Xtra Sofia Open 2018 pożegnał się rozstawiony z numerem drugim Adrian Mannarino. Francuz przegrał w trzech partiach z Marcosem Baghdatisem. Cypryjczyk, który w czwartek wywalczył aż sześć przełamań, w ćwierćfinale zagra z Jozefem Kovalikiem. Odpadł także oznaczony "siódemką" Joao Sousa, który uległ Maximilianowi Martererowi. Kolejnym rywalem Niemca będzie Mirza Basić.