WTA Miami: Karolina Pliskova nie zatrzymała Wiktorii Azarenki. Białorusinka zagra o finał

Białorusinka Wiktoria Azarenka pokonała Czeszkę Karolinę Pliskovą i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier Mandatory w Miami.

Wiktoria Azarenka Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
Po wyeliminowaniu Agnieszki Radwańskiej, Wiktoria Azarenka (WTA 186) poszła za ciosem i pokonała 7:5, 6:3 Karolinę Pliskovą (WTA 6). Białorusinka awansowała do półfinału Miami Open 2018 i zapewniła sobie powrót do Top 100 rankingu.

W I secie Pliskova z 2:5 wyrównała na 5:5, odpierając trzy piłki setowe przy 3:5. W 11. gemie Czeszka oddała podanie z 40-15. Nie udało się jej doprowadzić do tie breaka. Obroniła jeszcze jednego setbola, ale piątego Azarenka wykorzystała.

Pięć pierwszych gemów II partii zakończyło się przełamaniem. Po utrzymaniu serwisu na 4:2 Białorusinka nie dała sobie odebrać zwycięstwa. Mecz zakończyła w dziewiątym gemie, przy podaniu rywalki, wykorzystując drugą piłkę meczową.

W trwającym 96 minut spotkaniu Pliskova zaserwowała pięć asów, ale też popełnił siedem podwójnych błędów. Przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko siedem z 29 punktów. Azarenka wykorzystała siedem z 11 break pointów.

Białorusinka w Miami jest niepokonana od 11 meczów. Ostatniej porażki doznała w 2015 roku, w III rundzie z Włoszką Flavią Pennettą. W tegorocznej edycji imprezy straciła tylko jednego seta, z Łotyszką Anastasiję Sevastovą. Poza tym, oprócz Pliskovej i Radwańskiej, odprawiła Amerykanki Catherine Bellis i Madison Keys.

Azarenka podwyższyła na 3-1 bilans meczów z Pliskovą i pozostaje w grze o czwarty triumf na Florydzie (2009, 2011, 2016). W półfinale zmierzy się ze Sloane Stephens. Będzie to ich drugie starcie w tym roku. W Indian Wells Amerykanka wygrała 6:1, 7:5. Trzy wcześniejsze ich spotkania odbyły się w Australian Open (półfinał 2013, 1/8 finału 2014, I runda 2015) i we wszystkich zwyciężyła Białorusinka.