Cykl ITF: rywalka nie dokończyła pojedynku. Iga Świątek wystąpi w półfinale w Pelham

Zdjęcie okładkowe artykułu: Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Iga Świątek
Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek awansowała do półfinału turnieju ITF o puli nagród 25 tys. dolarów na kortach ziemnych w Pelham. W piątek Polka prowadziła 6:2, 5:2, zanim Belgijka Tamaryn Hendler zdecydowała się skreczować.

Iga Świątek (WTA 692) nie straciła jeszcze seta na amerykańskiej mączce w Pelham. Piątkowy pojedynek z Tamaryn Hendler (WTA 463) rozpoczęła od prowadzenia, ale przeciwniczka błyskawicznie odrobiła stratę breaka. Na nic się to jednak zdało, ponieważ zdolna warszawianka znów ruszyła do ataku i uzyskała bezpieczną przewagę. W premierowej odsłonie postarała się w sumie o trzy breaki i wygrała pewnie 6:2.

W drugim secie to Hendler jako pierwsza zdobyła przełamanie, dzięki czemu wyszła na 2:0. Polska tenisistka odpowiedziała jednak znakomicie. Wygrała pięć gemów z rzędu i była o krok od zwycięstwa. Wówczas belgijska zawodniczka uznała, że nie jest już w stanie kontynuować spotkania. Po 71 minutach mecz zakończył się wynikiem 6:2, 5:2 dla naszej reprezentantki.

Świątek zameldowała się w półfinale turnieju ITF w Pelham, gdzie zdobyła jak na razie 19 punktów do rankingu WTA. W sobotę powalczy o finał, a na jej drodze stanie była czwarta juniorka świata, Aliona Bolsova Zadoinov (WTA 387). Hiszpanka również nie straciła jeszcze w tym tygodniu seta. W piątek odprawiła rozstawioną z drugim numerem Austriaczkę Barbarę Haas.

We włoskim kurorcie Santa Margherita di Pula do finału debla nie awansowali Maciej Smoła i Dragos Nicolae Madaras. Polsko-szwedki debel skreczował przy stanie 6:4, 0:1 w meczu z Argentyńczykami Franco Capalbo i Geronimo Espinem Busleimanem. Ofiarą fatalnej pogody w portugalskim Obidos padła Katarzyna Piter. Polka i partnerująca jej Waleria Sawinych z powodu opadów deszczu nie rozegrały żadnego spotkania. Do tego Rosjanka ma jeszcze w planie zaległe mecze singla i postanowiła zrezygnować z gry deblowej.

I runda gry podwójnej:

Anette Munozova (Szwecja) / Victoria Muntean (Francja) - Katarzyna Piter (Polska, 2) / Waleria Sawinych (Rosja, 1) walkower

MĘŻCZYŹNI

Santa Margherita di Pula (Włochy), 25 tys. dolarów, kort ziemny

półfinał gry podwójnej:

Franco Capalbo (Argentyna) / Geronimo Espin Busleiman (Argentyna) - Maciej Smoła (Polska, 4) / Dragos Nicolae Madaras (Szwecja, 4) 4:6, 1:0 i krecz