ATP Monte Carlo: Grigor Dimitrow kolejnym rozbitym przez Rafaela Nadala. Pierwszy finał Hiszpana w 2018 roku

Rafael Nadal awansował do finału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Monte Carlo. W sobotnim półfinale Hiszpan oddał ledwie pięć gemów Grigorowi Dimitrowowi.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal na dobre uporał się z urazem mięśnia biodrowo-lędźwiowego prawej nogi, poczuł mączkę pod stopami i znów zaczął demolować rywali. W drodze do półfinału turnieju ATP Masters 1000 w Monte Carlo stracił tylko 11 gemów. W pojedynku o finał rozbił kolejnego rywala, Grigora Dimitrowa.

Nadal rozpoczął sobotni mecz w znakomitym stylu i błyskawicznie objął prowadzenie 3:0. Po imponującym starcie poziom jego gry jednak się obniżył. Hiszpan, jak na swoje standardy, popełniał zaskakująco wiele niewymuszonych błędów, zwłaszcza z forhendu. Pozwoliło to Dimitrowowi podjąć walkę.

Bułgar wyrównał na 3:3, następnie na 4:4, broniąc break pointów, ale w końcówce seta nie wytrzymał presji. W dziesiątym gemie Nadal uzyskał dwie piłki setowe. Pierwszej nie wykorzystał, posyłając minięcie w aut, lecz przy drugiej posłał fantastyczny forhend w samą linię.

Intensywny, trwający godzinę, pierwszy set wyczerpał Dimitrowa. Druga partia została całkowicie zdominowana przez Nadala. Hiszpan dwukrotnie przełamał z każdą chwilą coraz słabiej grającego rywala, wyszedł na prowadzenie 5:0, by zwyciężyć 6:1.

Mecz trwał godzinę i 32 minuty. W tym czasie Nadal nie zaserwował asa, posłał sześć uderzeń kończących, popełnił 21 niewymuszonych błędów, jeden raz został przełamany, wykorzystał cztery z ośmiu break pointów i łącznie zdobył 62 ze 105 rozegranych punktów. Z kolei Dimitrowowi zapisano dwa asy, dziewięć zagrań wygrywających i 39 pomyłek własnych.

Dla Hiszpana to pierwszy finał od października ubiegłego roku, gdy dotarł do decydującego pojedynku w Szanghaju. W meczu o tytuł turnieju w Monte Carlo wystąpi po raz 12. Wygrywał tę imprezę w latach 2005-12 i 2016-17.

W niedzielnym finale Rolex Monte-Carlo Masters Nadal zmierzy się z lepszym z pary Kei Nishikori - Alexander Zverev.

Rolex Monte-Carlo Masters, Monte Carlo (Monako)