WTA Rabat: Elise Mertens zagra o trzeci tytuł w sezonie. Ajla Tomljanović w finale

Belgijka Elise Mertens rozbiła Tajwankę Su-Wei Hsieh i awansowała do finału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Rabacie.

Elise Mertens Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Elise Mertens
W II rundzie imprezy w Rabacie Elise Mertens (WTA 19) straciła seta z Laurą Siegemund (Niemka skreczowała w trzeciej partii). Pozostałe rywalki Belgijka pokonała łatwo. W piątek wygrała 6:0, 6:2 z Su-Wei Hsieh (WTA 60) i awansowała do finału. W ciągu 57 minut półfinalistka tegorocznego Australian Open zdobyła 24 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie musiała bronić ani jednego break pointa, a sama wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie.

Dla Hsieh był to drugi półfinał w sezonie, po Auckland, a pierwszy w karierze na korcie ziemnym. Mertens jest niepokonana już od 11 meczów. Pięć wygrała w drodze po tytuł w Lugano, dwa w Pucharze Federacji w meczu z Włoszkami i cztery w Rabacie.

Ajla Tomljanović (WTA 96) zwyciężyła 7:5, 6:2 Aleksandrę Krunić (WTA 52). W pierwszym secie Australijka wróciła z 3:5 po obronie dwóch piłek setowych. W ciągu 98 minut zamieniła na przełamanie sześć z 15 okazji. Dla Serbki był to pierwszy półfinał od września (Kanton).

Mertens awansowała do piątego singlowego finału w głównym cyklu i powalczy o czwarty tytuł. Święciła triumfy w Hobart (2017, 2018) i Lugano (2018). Tomljanović po raz drugi doszła do decydującego meczu. Trzy lata temu w Pattaya City uległa Danieli Hantuchovej.

Australijka przez wiele miesięcy walczyła z kontuzją barku i na koniec sezonu 2016 spadła w rankingu na 930. miejsce. W poniedziałek awansuje w okolice 70. pozycji. W sobotę dojdzie do pierwszej konfrontacji Mertens z Tomljanović. Finał rozpocznie się o godz. 16:00 czasu polskiego.

W piątek odbył się finał debla. Anna Blinkowa i Raluca Olaru pokonały 6:4, 6:4 Hiszpankę Georginę Garcię-Perez i Węgierkę Fanny Stollar. Dla Rosjanki to pierwszy, a dla Rumunki ósmy tytuł w głównym cyklu.

Grand Prix de SAR La Princesse Lalla Meryem, Rabat (Maroko)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
piątek, 4 maja

półfinał gry pojedynczej:

Elise Mertens (Belgia, 1) - Su-Wei Hsieh (Tajwan, 8) 6:0, 6:2
Ajla Tomljanović (Australia) - Aleksandra Krunić (Serbia, 7) 7:5, 6:2

finał gry podwójnej:

Anna Blinkowa (Rosja) / Raluca Olaru (Rumunia) - Georgina Garcia-Perez (Hiszpania) / Fanny Stollar (Węgry) 6:4, 6:4