WTA Madryt: Jelena Ostapenko i Venus Williams za burtą. Kristina Mladenović odprawiła Coco Vandeweghe

Łotyszka Jelena Ostapenko przegrała z Rumunką Iriną-Camelią Begu w I rundzie turnieju WTA Premier Mandatory na kortach ziemnych w Madrycie.

Jelena Ostapenko Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko
Jelena Ostapenko (WTA 5) po raz drugi wystąpiła w Madrycie i podobnie jak w 2016 roku odpadła w I rundzie. W sobotę Łotyszka przegrała 3:6, 3:6 z Iriną-Camelią Begu (WTA 36). W ciągu 84 minut mistrzyni Rolanda Garrosa pięć razy oddała podanie. Naliczono jej 24 kończące uderzenia i 39 niewymuszonych błędów. Rumunka miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 10 pomyłek. W II rundzie tenisistka z Bukaresztu spotka się ze swoją rodaczką Mihaelą Buzarnescu lub Rosjanką Marią Szarapową.

Venus Williams (WTA 8) przegrała 6:3, 3:6, 2:6 z Anett Kontaveit (WTA 29). W trwającym godzinę i 54 minuty meczu Amerykanka wykorzystała tylko dwa z dziewięciu break pointów. Estonka zaserwowała dziewięć asów i zamieniła na przełamanie wszystkie cztery okazje. Posłała 42 kończące uderzenia i popełniła 42 niewymuszone błędy. Williams zanotowano 20 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Amerykanka to finalistka madryckiej imprezy z 2010 roku. Kolejną rywalką Kontaveit będzie Białorusinka Alaksandra Sasnowicz lub inna reprezentantka USA Danielle Collins.

Karolina Pliskova (WTA 6) pokonała 6:4, 6:2 Jelenę Wiesninę (WTA 43). W ciągu 86 minut Czeszka zaserwowała siedem asów i wykorzystała cztery z 14 break pointów. W II rundzie zmierzy się z Serbką Aleksandrą Krunić lub Białorusinką Wiktorią Azarenką.

Odpadła finalistka niedawnego turnieju w Stuttgarcie, Coco Vandeweghe (WTA 13). Amerykanka uległa 5:7, 0:6 Kristinie Mladenović (WTA 22). W pierwszym secie tenisistka z Rancho Santa Fe z 3:5 wyrównała na 5:5, ale przegrała osiem kolejnych gemów. W ciągu 87 minut Francuzka uzyskała sześć przełamań. Kolejną jej przeciwniczką będzie Japonka Naomi Osaka lub Chinka Shuai Zhang.

Julia Görges (WTA 12) wygrała 6:2, 6:4 z Timea Babos (WTA 41). W trwającym 78 minut meczu Niemka zaserwowała 10 asów, zdobyła 31 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła trzy break pointy. W III rundzie zmierzy się z Hiszpanką Larą Arruabarreną.

Daria Kasatkina (WTA 15) zwyciężyła 7:5, 7:6(6) Qiang Wang (WTA 65). W pierwszym secie Rosjanka wróciła z 2:4. W drugiej partii również musiała odrabiać straty, z 0:3 oraz z 1-4 w tie breaku. Dla tenisistki z Togliatti to pierwszy w tym roku wygrany mecz na mączce w Europie. W Stuttgarcie przegrała z Magdaleną Rybarikovą, a w Pradze uległa Jasmine Paolini.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA Premier Mandatory, kort ziemny, pula nagród 6,685 mln euro
sobota, 5 maja

I runda gry pojedynczej:

Karolina Pliskova (Czechy, 6) - Jelena Wiesnina (Rosja) 6:4, 6:2
Julia Görges (Niemcy, 11) - Timea Babos (Węgry) 6:2, 6:4
Daria Kasatkina (Rosja, 14) - Qiang Wang (Chiny) 7:5, 7:6(6)
Irina-Camelia Begu (Rumunia) - Jelena Ostapenko (Łotwa, 5) 6:3, 6:3
Anett Kontaveit (Estonia) - Venus Williams (USA, 8) 3:6, 6:3, 6:2
Kristina Mladenović (Francja) - Coco Vandeweghe (USA, 12) 7:5, 6:0

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Kristina Mladenović awansuje do III rundy turnieju WTA w Madrycie?