ATP Estoril: łzy szczęścia Joao Sousy. Portugalczyk zdobył pierwszy tytuł w ojczyźnie

Joao Sousa wygrał rozgrywany na kortach ziemnych turniej ATP World Tour 250 w Estoril. W niedzielnym finale Portugalczyk w dwóch setach pokonał Francesa Tiafoe'a.

Marcin Motyka
Joao Sousa Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Joao Sousa
W poprzednich startach w turnieju ATP w Estoril Joao Sousa nie wygrał choćby jednego meczu. W tegorocznej edycji przełamał złą passę, zwyciężył w inauguracyjnym pojedynku, co tak go natchnęło, że nie znalazł pogromcy do samego końca imprezy. Dotarł do finału, w którym okazał się lepszy od Francesa Tiafoe'a.

Trybuny kortu w Estoril w niedzielne popołudnie zapełniły się do ostatniego miejsca. Lokalni kibice stworzyli wspaniałą atmosferę, by pomóc Sousie w odniesieniu upragnionego triumfu. I ten wytrzymał presję. Od początku starał się grać agresywnie i spychać do defensywy Tiafoe'a, dla którego był to pierwszy w karierze finał turnieju głównego cyklu rozgrywanego na kortach ziemnych.

Pierwszy set, pełen szans na przełamanie dla obu tenisistów, padł łupem Sousy w stosunku 6:4. W drugiej partii Portugalczyk wyszedł na prowadzenie 4:0, a następnie podwyższył 5:1. Wówczas przytrafił mu się słabszy moment. Przegrał trzy gemy z rzędu, ale przy stanie 5:4 utrzymał podanie i mógł się cieszyć z sukcesu.

Po zakończeniu meczu na trybunach zapanowała euforia. Radości nie krył też sam Sousa. Tenisista z Guimaraes padł na kort, a w jego oczach pojawi się łzy. Następnie gorąco podziękował miejscowym fanom.

Dla Sousy, który został pierwszym w historii portugalskim mistrzem turnieju w Estoril, to trzeci tytuł w karierze. Na mistrzostwo czekał od listopada 2015 roku, gdy zwyciężył w Walencji. Za wygraną otrzymał 250 punktów do rankingu ATP oraz 89,4 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Tiafoe, który poniósł pierwszą porażkę w drugim finale rangi ATP World Tour (w marcu wygrał turniej w Delray Beach), na pocieszenie zainkasował 150 "oczek" oraz 47,1 tys. euro.

W finale zmagań gry podwójnej Kyle Edmund i Cameron Norrie pokonali 6:4, 6:2 parę Wesley Koolhof / Artem Sitak. Dla Brytyjczyków to pierwszy deblowy tytuł głównego cyklu.

Millennium Estoril Open, Estoril (Portugalia)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 501,3 tys. euro
niedziela, 6 maja

finał gry pojedynczej:

Joao Sousa (Portugalia) - Frances Tiafoe (USA) 6:4, 6:4

finał gry podwójnej:

Kyle Edmund (Wielka Brytania) / Cameron Norrie (Wielka Brytania) - Wesley Koolhof (Holandia) / Artem Sitak (Nowa Zelandia) 6:4, 6:2

Czy w sezonie 2018 Joao Sousa zdobędzie kolejny tytuł?