WTA Madryt: Garbine Muguruza przetrwała szturm Donny Vekić. Kolejne rozczarowanie Johanny Konty

Hiszpanka Garbine Muguruza pokonała Chorwatkę Donnę Vekić i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Garbine Muguruza Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
W II rundzie Mutua Madrid Open Garbine Muguruza (WTA 3) zmierzyła się z Donną Vekić (WTA 50), z którą przegrała w 2014 roku w Monterrey. Tym razem górą była Hiszpanka, która zwyciężyła 2:6, 6:4, 6:1. W pierwszym secie mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 z 0:3 zbliżyła się na 2:3, ale straciła trzy kolejne gemy. W drugiej partii Chorwatka prowadziła 3:2 z przełamaniem, ale od tego momentu na korcie dominowała Muguruza. W decydującej odsłonie Vekić jedynego gema zdobyła, gdy przegrywała 0:3.

W trwającym dwie godziny i minutę spotkaniu Muguruza zaserwowała pięć asów i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Hiszpanka posłała 32 kończące uderzenia i popełniła 35 niewymuszonych błędów. Vekić miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 35 pomyłek. Muguruza po raz pierwszy osiągnęła w Madrycie III rundę. O ćwierćfinał zmierzy się z Darią Kasatkiną, z którą ma bilans meczów 2-1.

Bernarda Pera (WTA 97) pokonała 6:4, 6:3 Johannę Kontę (WTA 23). W ciągu godziny i 42 minut Amerykanka obroniła pięć break pointów i zdobyła 32 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Brytyjska półfinalistka Australian Open 2016 i Wimbledonu 2017 na kortach ziemnych spisuje się słabo. W trzech startach w Rolandzie Garrosie nie wygrała nawet meczu. W tegorocznej edycji Mutua Madrid Open po raz pierwszy awansowała do II rundy. Pera w debiucie w madryckiej imprezie powalczy o ćwierćfinał. Jej rywalką będzie Carla Suarez.

Drugi trzysetowy mecz ma za sobą Anett Kontaveit (WTA 29). W I rundzie wyeliminowała Venus Williams, a we wtorek zwyciężyła 6:2, 4:6, 6:2 Alaksandrę Sasnowicz (WTA 58). W trwającym godzinę i 43 minuty meczu Estonka zaserwowała dziewięć asów, zgarnęła 41 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie pięć z ośmiu okazji.

Pod koniec kwietnia w Stuttgarcie Kontaveit doszła do półfinału. W pierwszym starcie w Madrycie Estonka jest w III rundzie. O ćwierćfinał zmierzy się z dwukrotną triumfatorką imprezy, Petrą Kvitovą. W 2017 roku w Cincinnati Czeszka pokonała Kontaveit w trzech setach w ich jedynym do tej pory spotkaniu.