WTA Rzym: Maria Szarapowa skruszyła opór Ashleigh Barty. Awans Andżeliki Kerber

Rosjanka Maria Szarapowa turniej WTA na kortach ziemnych w Rzymie rozpoczęła od trzysetowego zwycięstwa nad Australijką Ashleigh Barty.

Maria Szarapowa Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
Z powodu deszczu wtorkowe mecze w Rzymie rozpoczęły się z ponad trzygodzinnym opóźnieniem. W I rundzie Maria Szarapowa (WTA 40) miała trudną przeprawę z Ashleigh Barty (WTA 18). Rosjanka zwyciężyła 7:5, 3:6, 6:2 po dwóch godzinach i 30 minutach. Była liderka rankingu obroniła 11 z 14 break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań. Szarapowa to trzykrotna mistrzyni rzymskiej imprezy (2011, 2012, 2015). W II rundzie zagra z Dominiką Cibulkovą, z którą ma bilans meczów 3-3. Po raz drugi zmierzy się ze Słowaczką w Rzymie. W 2008 roku Rosjanka była górą po trzysetowym boju.

Andżelika Kerber (WTA 12) wygrała 6:2, 7:6(6) z Zariną Dijas (WTA 54). W drugim secie Niemka odrodziła się z 2:5 i obroniła piłkę setową w 12. gemie. W ciągu 91 minut była liderka rankingu zamieniła na przełamanie pięć z 12 szans. Kolejną jej rywalką będzie Irina-Camelia Begu (WTA 41), która zwyciężyła 4:6, 6:4, 6:1 Shuai Peng (WTA 35). Rumunka popełniła dziewięć podwójnych błędów, ale też sześć razy odebrała rywalce podanie.

Swietłana Kuzniecowa (WTA 39) pokonała 6:2, 6:4 Polonę Hercog (WTA 62). Obie tenisistki miały po dziewięć break pointów. Rosjanka dwa razy straciła serwis, a sama uzyskała pięć przełamań. Pod koniec kwietnia w Stambule mistrzyni US Open 2004 i Rolanda Garrosa 2009 przegrała ze Słowenką po trzysetowej batalii. O III rundę Kuzniecowa, dwukrotna finalistka rzymskiej imprezy (2007 i 2009), zagra z Anett Kontaveit.

Timea Babos (WTA 38) pokonała 6:3, 7:6(6) Sarę Errani (WTA 75), finalistkę imprezy z 2014 roku. W drugiej partii Węgierka wróciła ze stanu 2:5 i obroniła piłkę setową w tie breaku. W trwającym dwie godziny i dziewięć minut meczu wykorzystała pięć z 15 break pointów. Naliczono jej 35 kończących uderzeń i 41 niewymuszonych błędów. Włoszka miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Spotkanie to jako jedyne rozpoczęła się po godz. 11:00, ale szybko zostało przerwane. W II rundzie Babos zmierzy się z Caroline Garcią.

Daria Kasatkina (WTA 13) wygrała 6:0, 6:4 z Ajlą Tomljanović (WTA 69). Rosjanka prowadziła 6:0, 2:0. Australijka wyrównała na 2:2 wynik drugiego seta, ale nie udało się jej odwrócić losów meczu. W ciągu 73 minut tenisistka z Togliatti zamieniła na przełamanie sześć z ośmiu okazji.

Kolejną rywalką Kasatkiny będzie Danielle Collins (WTA 47), która zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:4 Soranę Cirsteę (WTA 43). Rumunka odrodziła się z 3:6, 1:3, a w trzecim secie od 0:5 zdobyła cztery gemy. Przy 5:4 Amerykanka utrzymała podanie do 15 i po godzinie i 54 minutach awansowała do II rundy. W meczu było 15 przełamań, z czego osiem dla Collins.

Jelena Wiesnina (WTA 44) wróciła z 1:3 w pierwszym secie i pokonała 7:6(5), 6:2 Laurę Siegemund (WTA 255). Niemka popełniła siedem podwójnych błędów. Rosjanka wykorzystała sześć z 11 break pointów. W II rundzie tenisistka z Soczi zagra z Venus Williams, z którą ma bilans meczów 4-2.

Su-Wei Hsieh (WTA 50) wygrała 6:2, 6:4 z Aryną Sabalenką (WTA 45). W ciągu 82 minut Tajwanka zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu okazji. Kolejną jej rywalką będzie Johanna Konta, którą rok temu wyeliminowała w I rundzie Rolanda Garrosa.

Maria Sakkari (WTA 42) zwyciężyła 6:2, 4:6, 6:3 Kiki Bertens (WTA 15). Greczynka wykorzystała siedem z 10 break pointów. Kilka dni temu obie tenisistki spotkały się w I rundzie w Madrycie. Holenderka wygrała 6:4, 6:4 i później doszła do finału. Kolejną przeciwniczką Sakkari będzie Karolina Pliskova.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)