ATP Eastbourne: Andy Murray pokonał Stana Wawrinkę. Pierwsze zwycięstwo Brytyjczyka od 11 miesięcy

Andy Murray w dwóch setach pokonał Stana Wawrinkę w I rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP World Tour 250 w Eastbourne. Dla Brytyjczyka to pierwsze zwycięstwo po 11-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją biodra.

Marcin Motyka
Andy Murray Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Andy Murray
Andy Murray i Stan Wawrinka poprosili o dzikie karty do głównej drabinki turnieju ATP w Eastbourne z nadzieją, że zdobędą tak bardzo potrzebne im punkty. Obaj bowiem próbują odbudować dawne wysokie pozycje. Brytyjczyk w ubiegłym tygodniu wrócił do rozgrywek po ponad 11-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją biodra i w rankingu spadł na 156. lokatę. Szwajcar natomiast przez uraz kolana pauzował od lipca ubiegłego roku do stycznia, a następnie od marca do połowy maja. A po tym, jak nie obronił punktów za finał Rolanda Garrosa 2017, w klasyfikacji osunął się na 225 miejsce. Los sprawił, że w imprezie Nature Valley International trafili na siebie już w I rundzie.

Mecz był zapowiadany jako hit. Wszak zmierzyli się dwaj trzykrotni mistrzowie wielkoszlemowy. Kort jednak zweryfikował ogromne oczekiwania. Pojedynek był bardzo jednostronny i zakończył się pewną wygraną Murraya. Brytyjczyk zwyciężył 6:1, 6:3 w 77 minut i odniósł pierwsze zwycięstwo od 10 lipca ubiegłego roku, gdy w IV rundzie Wimbledonu ograł Benoita Paire'a.

- Jestem bardzo szczęśliwy z powodu tej wygranej. Po pierwszym secie pomyślałem, że gram dobrze, ale drugi, zwłaszcza w końcówce, był dla mnie trochę nerwowy. Stan to twardy facet, którego zawsze trudno pokonać, tym bardziej gdy grasz po tak długiej przerwie, dlatego cieszę się, że mi się udało - powiedział Murray.

W II rundzie 31-latek z Dunblane zmierzy się z aktualnie najlepszym brytyjskim tenisistą, Kyle'em Edmundem, turniejową "dwójką". - Kyle jest fantastycznym tenisistą, który cały czas się rozwija. Spodziewam się trudnego meczu. Postaram się zagrać jak najlepiej - dodał Murray, który z Edmundem ma bilans 2-0.

Brytyjczycy w poniedziałek mogli się cieszyć także z sukcesu Jaya Clarke'a. 19-latek z Derby, który wszedł do głównej drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji, zastępując kontuzjowanego Martona Fucsovicsa, pokonał 6:4, 6:1 Ryana Harrisona i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo na poziomie ATP World Tour.

Rozstawiony z numerem trzecim Denis Shapovalov na otwarcie zmierzy się z Jaredem Donaldsonem. 21-letni Amerykanin w I rundzie po tie breaku trzeciego seta wyeliminował młodszego o rok rodaka, Taylora Fritza. Z kolei inauguracyjnym rywalem Marco Cecchinato, turniejowej "czwórki", został Denis Istomin, który także po dodatkowej rozgrywce w ostatniej partii okazał się lepszy od Andreasa Seppiego.

Do 1/8 finału awansowali również David Ferrer i John Millman. Hiszpan pokonał 7:5, 6:3 Matteo Berrettiniego, przerywając tym samym serię trzech porażek z rzędu, natomiast Australijczyk wygrał z Gillesem Mullerem.

Nature Valley International, Eastbourne (Wielka Brytania)