US Open: Elina Switolina rozprawiła się z Qiang Wang i zagra o ćwierćfinał z Anastasiją Sevastovą

Elina Switolina pokonała Chinkę Qiang Wang i awansowała do IV rundy wielkoszlemowego US Open. Kolejną rywalką Ukrainki będzie Łotyszka Anastasija Sevastova.

Elina Switolina Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Elina Switolina
Elina Switolina (WTA 7) może się pochwalić trzema wielkoszlemowymi ćwierćfinałami, ale w US Open jeszcze takiego wyniku nie osiągnęła. W piątek Ukrainka pokonała 6:4, 6:4 Qiang Wang (WTA 52) i drugi rok z rzędu awansowała w Nowym Jorku do 1/8 finału. 26-letnia Chinka po raz drugi dotarła do III rundy wielkoszlemowej imprezy. Pierwszy raz dokonała tego w tegorocznym Rolandzie Garrosie.

W pierwszym secie Wang z 1:4 wyrównała na 4:4, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyła tylko punkt. W drugiej partii Switolina wróciła z 1:3. Przy 5:4 siódma rakieta globu nie wykorzystała serwisu po wygraną, ale po chwili przełamała rywalkę do zera.

W trwającym 69 minut Switolina zdobyła 21 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 10 z 14 przy siatce. Ukrainka wykorzystała wszystkie pięć okazji na przełamanie. Posłała 14 kończących uderzeń i popełniła 12 niewymuszonych błędów. Wang naliczono 19 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.

Ukrainka i Chinka spotkały się po raz trzeci. W Indian Wells (2017) i Dubaju (2018) Switolina zwyciężyła po trzysetowych bojach. Tenisistka z Charkowa wielkoszlemowe ćwierćfinały osiągnęła w Rolandzie Garrosie 2015 i 2017 oraz w Australian Open 2018. W tym roku w Paryżu odpadła w III rundzie, a w Wimbledonie nie wygrała nawet meczu.

W ubiegłym roku w 1/8 finału US Open Switolina przegrała z Madison Keys, późniejszą finalistką. Tym razem na tym etapie nowojorskiej imprezy rywalką Ukrainki będzie Anastasija Sevastova (WTA 18), która w piątek pokonała 4:6, 6:1, 6:2 Jekaterinę Makarową (WTA 45). Po wygraniu pierwszej partii Rosjanka osłabła fizycznie i w dwóch kolejnych setach nie stawiła rywalce oporu.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Sevastova obroniła osiem z 11 break pointów, a sama wykorzystała siedem z 10 szans na przełamanie. Przy siatce Łotyszka zdobyła 15 z 20 punktów, a Makarowa 29 z 54. Obie tenisistki miały po 27 kończących uderzeń, ale Rosjanka popełniła 43 niewymuszone błędy, a jej rywalka miała ich o 20 mniej.

Makarowa w poprzedniej rundzie wyeliminowała Julię Görges. Rosjanka w 2014 roku doszła w Nowym Jorku do półfinału. Sevastova poprawiła na 2-3 bilans meczów z moskwianką i powalczy o trzeci z rzędu ćwierćfinał US Open. Łotyszka po raz drugi zmierzy się ze Switoliną. Pięć lat temu w Cali w Kolumbii (challenger WTA) Ukrainka zwyciężyła 6:3, 7:6(7).