ATP Chengdu: ruszył cykl turniejów w Azji. Bernard Tomic i Joao Sousa wygrali trzysetowe batalie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Bernard Tomic
Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Bernard Tomic

Bernard Tomic w trzech setach pokonał Bradleya Klahna w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Chengdu. Joao Sousa również potrzebował pełnego dystansu, by ograć innego Amerykanina, Tima Smyczka.

W poniedziałek ruszył cykl turniejów głównego cyklu rozgrywanych w Azji, nazywany "Asian Swing". Na największym kontynencie świata czołowi tenisiści będą rywalizować przez trzy tygodnie.

Jedną z dwóch imprez inaugurujących ten okres rozgrywek jest turniej ATP w Chengdu. Pierwszy dzień zmagań w mieście znanym jako główny ośrodek prac nad odbudową populacji pandy wielkiej (wizerunek tego zagrożonego wyginięciem zwierzęcia został umieszczony w logo turnieju) i z tego względu nazywanym "krainą pand", przyniósł dwa trzysetowe pojedynki.

W meczu otwarcia Chengdu Open 2018 Joao Sousa aż przez dwie godziny i 50 minut walczył z Timem Smyczkiem. Portugalczyk wygrał pierwszego seta, w drugim prowadził z przełamaniem, a następnie, w tie breaku, miał piłkę meczową, ale do zwycięstwa potrzebował trzech partii. Mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem rozstawionego z numerem siódmym Sousy 7:6(1), 6:7(7), 6:3. W II rundzie tenisista z Guimaraes zagra z lepszym z pary Radu Albot - Vasek Pospisil.

Długi i wyrównany był również pojedynek Bernarda Tomicia z Bradleyem Klahnem. Australijczyk w pierwszej partii nie wykorzystał setbola, w drugiej przegrywał ze stratą breaka, ale odwrócił losy spotkania i zwyciężył 6:7(6), 7:6(3), 6:2. Kwalifikant Tomic (w poniedziałek 12 asów i pięć przełamań) o ćwierćfinał powalczy z Gaelem Monfilsem bądź z Lloydem Harrisem.

W poniedziałek miał zostać także rozegrany mecz pomiędzy dwoma Chińczykami, Ze Zhangiem i Yibingiem Wu, lecz nie doszedł do skutku, bo Zhang wycofał się z turnieju z powodu naciągnięcia mięśni brzucha. Wu na korcie pojawi się we wtorek, a jego rywalem będzie Felix Auger-Aliassime, który wszedł do drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji.

Chengdu Open, Chengdu (Chiny) ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 1,070 mln dolarów poniedziałek, 24 września

I runda gry pojedynczej:

Joao Sousa (Portugalia, 7) - Tim Smyczek (USA) 7:6(1), 6:7(7), 6:3 Bernard Tomic (Australia, Q) - Bradley Klahn (USA) 6:7(6), 7:6(3), 6:2

wolne losy: Fabio Fognini (Włochy, 1); Hyeon Chung (Korea Południowa, 2); Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 3); Adrian Mannarino (Francja, 4)

Czy Bernard Tomic awansuje do ćwierćfinału?