Burel mistrzynią czwartej edycji ITF Junior Masters. Nakashima zastopował Tsenga

Francuzka Clara Burel i Amerykanin Brandon Nakashima wygrali turniej ITF Junior Masters. Impreza po raz czwarty z rzędu odbyła się na kortach twardych w chińskim Chengdu.

Rafał Smoliński
Clara Burel Getty Images / Mark Metcalfe / Na zdjęciu: Clara Burel
W ITF Junior Masters wzięło udział 8 czołowych juniorek i juniorów świata. Głównym celem tego turnieju jest zapewnienie młodym tenisistom lepszego startu w zawodową karierę, dlatego wśród nagród były dzikie karty do imprez rangi ATP World Tour, ATP Challenger Tour czy ITF Men's i Women's Circuit. Uczestnicy walczyli również o dofinansowanie na podróże o łącznej kwocie 160 tys. dolarów. Każdy gracz miał zagwarantowaną kwotę 7 tys. dolarów, natomiast triumfatorzy otrzymali po 15 tys. dolarów.

W latach 2015-2016 zawody rozgrywano wiosną, a kryterium decydującym o kwalifikacji był ranking na koniec poprzedniego roku. Organizatorzy zmienili jednak zasady tak, aby po US Open można było wyłonić wszystkich uczestników. Tak jak to ma miejsce w przypadku "dorosłych" Mistrzostw WTA czy Finałów ATP World Tour. Uczestników podzielono na dwie czteroosobowe grupy, z których dwójka najlepszych graczy awansowała do półfinałów.

Decydujące pojedynki rozegrano w niedzielę. W turnieju dziewcząt zwyciężyła Francuzka Clarę Burel, która pokonała Kolumbijkę Marię Camilę Osorio Serrano 7:6(6), 6:1. Trzecie miejsce zajęła Dunka Clara Tauson, która wygrała z Tajwanką En Shuo Liang 6:2, 6:3. - To mój pierwszy tytuł w tym roku. Wcześniej za każdym razem przegrywałam finały i było to dla mnie bardzo bolesne. Jestem więc szczęśliwa, że to trofeum wpadło w moje ręce. Zwycięstwo doda mi pewności na najbliższe miesiące i przed występami na zawodowych kortach - powiedziała Burel.

Do niespodzianki doszło w turnieju chłopców. Faworyzowany Tajwańczyk Chun Hsin Tseng, aktualny lider rankingu juniorów, przegrał z Amerykaninem Brandonem Nakashimą 2:6, 1:6. Natomiast w meczu o trzecią pozycję Francuz Hugo Gaston skreczował przy stanie 3:6, 2:4 w meczu z Bułgarem Adrianem Andriejewem. - Uwielbiam te zawody i miasto. Czułem się tutaj wspaniale i bardzo przyjemnie spędziłem czas. Zwycięstwo doda mi wiary przed kolejnymi turniejami i następnym sezonem - mówił Nakashima, który urodził się i mieszka w San Diego.