Australian Open: Szarapowa wygrała bitwę z Woźniacką. Dunka nie obroni tytułu

Maria Szarapowa wyeliminowała Karolinę Woźniacką w III rundzie wielkoszlemowego Australian Open. Do 1/8 finału awansowała Sloane Stephens.

Maria Szarapowa Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
W III rundzie Australian Open doszło do starcia mistrzyń imprezy. Maria Szarapowa (WTA 30) pokonała 6:4, 4:6, 6:3 Karolinę Woźniacką (WTA 3). Dunka nie obroni tytułu. Rosjanka w Melbourne triumfowała w 2008 roku. Kolejną jej rywalką będzie Ashleigh Barty, którą w ubiegłym sezonie wyeliminowała w Rzymie.

W pierwszym secie Szarapowa od 1:4 zdobyła pięć gemów z rzędu. W drugiej partii Rosjanka z 0:3 wyrównała na 3:3, ale końcówka należała do Woźniackiej, która wykorzystała break pointa na 6:4. W decydującej odsłonie było jedno przełamanie, które mistrzyni z 2008 roku zaliczyła na 4:3.

W trwającym dwie godziny i 24 minuty meczu Szarapowa borykała się ze swoim serwisem. Popełniła siedem podwójnych błędów, ale wykorzystała pięć z 12 break pointów, a sama trzy razy oddała podanie. Rosjanka posłała 37 kończących uderzeń i popełniła 46 niewymuszonych błędów. Woźniackiej zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Przed rokiem w Melbourne Dunka zdobyła pierwszy wielkoszlemowy tytuł po zwycięstwie w finale nad Simoną Halep. Szarapowa w swoim dorobku ma pięć wielkoszlemowych tytułów. Oprócz Australian Open wygrała Wimbledon (2004), US Open (2006) i Roland Garros (2012, 2014). W tym roku notuje 15. występ w Melbourne i powalczy o dziewiąty ćwierćfinał. Dla Woźniackiej był to 13. start w Australian Open i po raz szósty odpadła przed IV rundą.

Szarapowa podwyższyła na 7-4 bilans meczów z Woźniacką. Była to ich trzecia wielkoszlemowa konfrontacja. W US Open 2010 i 2014 z wygranych cieszyła się Dunka.

Sloane Stephens (WTA 5) zwyciężyła 7:6(6), 7:6(5) Petrę Martić (WTA 32). W pierwszym secie Amerykanka wróciła z 2:4 oraz z 0-2 w tie breaku. W drugiej partii mistrzyni US Open 2017 znów musiała odrabiać straty, tym razem z 1:3. W trwającym dwie godziny meczu obie tenisistki uzyskały po trzy przełamania. Stephens zdobyła o jeden punkt więcej (81-80). Naliczono jej 34 kończące uderzenia i 19 niewymuszonych błędów. Martić miała 21 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

Było to drugie spotkanie obu zawodniczek. W 2013 roku w Cincinnati Stephens wygrała w trzech setach. Amerykanka w Melbourne rywalizuje po raz siódmy. Najlepiej spisała się sześć lat temu, gdy doszła do półfinału. Martić cztery razy dotarła do IV rundy wielkoszlemowych imprez, w tym w Australian Open 2018. O ćwierćfinał Stephens zmierzy się z Anastazją Pawluczenkową, z którą wygrała oba dotychczasowe mecze (Waszyngton 2015, Pekin 2018).