Australian Open: Barty pokazała mentalną siłę i pożegnała Szarapową. Kvitova rozbiła Anisimovą

Ashleigh Barty wyeliminowała Marię Szarapową w IV rundzie wielkoszlemowego Australian Open. O półfinał Australijka zagra z Petrą Kvitovą, która oddała trzy gemy Amandzie Anisimovej.

Ashleigh Barty Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Ashleigh Barty
Po wyeliminowaniu Karoliny Woźniackiej, Maria Szarapowa (WTA 30) została zatrzymana przez grającą niesłychanie sprytny tenis Ashleigh Barty (WTA 15). Australijka zwyciężyła 4:6, 6:1, 6:4 po dwóch godzinach i 22 minutach. Było to drugie spotkanie tych zawodniczek. W ubiegłym sezonie w Rzymie w trzech setach wygrała Rosjanka.

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Rosjanka uzyskała na 5:4. W drugiej partii na korcie panowała reprezentantka gospodarzy, która dwa razy odebrała podanie byłej liderce rankingu. W decydującej odsłonie Szarapowa z 0:4 zbliżyła się na 3:4. W piątym i siódmym gemie odparła po dwa break pointy. Rosjanka miała dwie okazje na 4:4, ale Barty obroniła się znakomitym serwisami. Przy 5:4 Australijka zakończyła mecz asem.

Barty zaserwowała sześć asów, a Szarapowa popełniła 10 podwójnych błędów. Australijka obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała cztery z 10 szans na przełamanie. Zdobyła 12 z 16 punktów przy siatce. Reprezentantce gospodarzy naliczono 28 kończących uderzeń i 45 niewymuszonych błędów. Rosjanka miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 51 pomyłek.

Dla Szarapowej był to 15. występ w Australian Open. Ostatni ćwierćfinał osiągnęła trzy lata temu. Rosjanka to mistrzyni tej imprezy z 2008 roku. Pozostałe wielkoszlemowe tytuły zdobyła w Wimbledonie (2004), US Open (2006) i Rolandzie Garrosie (2012, 2014). Barty notuje 19. start w imprezach tej rangi w singlu i po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału. Australijka w Melbourne grała w finale w deblu (2013).

Barty została pierwszą australijską ćwierćfinalistką imprezy w Melbourne od czasu Jeleny Dokić (2009). O półfinał zmierzy się z Petrą Kvitovą (WTA 6), która w 59 minut rozbiła 6:2, 6:1 Amandę Anisimovą (WTA 87). Amerykanka popełniła sześć podwójnych błędów i zdobyła tylko osiem z 29 punktów przy swoim drugim podaniu. Nie miała ani jednej okazji na przełamanie. Czeszka zgarnęła 25 z 30 piłek przy własnym pierwszym serwisie i wykorzystała pięć z 11 break pointów. Posłała 18 kończących uderzeń przy 15 niewymuszonych błędów. Anisimovej naliczono osiem piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Dla 17-letniej Amerykanki był to trzeci wielkoszlemowy start i doszła do IV rundy jako pierwsza tenisistka urodzona w XXI wieku. Z Rolanda Garrosa 2017 i US Open 2018 odpadła po pierwszym meczu. W Melbourne Anisimova odprawiła dwie rozstawione tenisistki, Łesię Curenko (nr 24) i Arynę Sabalenkę (nr 11). Kvitova w ćwierćfinale Australian Open zagra po raz trzeci (2011, 2012), jest to jej 10. występ w imprezie. Pozostaje w grze o trzeci wielkoszlemowy tytuł (Wimbledon 2011 i 2014).

We wtorek niepokonana od dziewięciu spotkań Czeszka zagra o szósty wielkoszlemowy ćwierćfinał. Kvitova wygrała wszystkie trzy dotychczasowe mecze z Barty. Przed Australian Open zmierzyły się w finale w Sydney. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu wróciła z 0:3 w trzecim secie i zwyciężyła 1:6, 7:5, 7:6(3). Będzie to ich druga konfrontacja w wielkoszlemowej imprezie. W I rundzie Rolanda Garrosa 2012 Kvitova oddała Australijce trzy gemy.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do półfinału Australian Open 2019?